V rámci oslav 100 let České republiky přináší Česká centra výstavu – CZECH INNOVATION EXPO, která představuje nejvýznamnější české vynálezce, vědce a inovátory uplynulého století. Na první pohled na této výstavě není k vidění nic, než zdánlivě nedbale rozmístěné dřevěné přepravní bedny a minimalistické abstraktní náznaky piktogramů na bílých stěnách. Obsah expozice se zjeví až při použití chytrých tabletů a smartphonů, vybavených aplikací pro rozšířenou realitu (AR).
Výstavu, navrhli a pro Česká centra vytvořili Jan Drozda, Vítek Škop, Adam Uchytil, Mikuláš Křen a společnost VR_MUSASHI. Tato svého druhu jedinečná expozice bude minimálně po dobu jednoho roku cestovat po Českých Centrech světových metropolí.
Černobílé abstraktní linky a tvary na stěnách galerie slouží tak trochu jako QR kódy. Ve chvíli kdy na ně kamera tabletu nebo chytrého telefonu zamíří, program spustí na displeji animaci, která tyto obrazce doplní o jejich skrytou digitální část. Divákovi se takto například rozhýbe technické schéma přístroje na výrobu měkkých kontaktních čoček českého vynálezce Otty Wichterleho.
„Chtěli jsme technologii rozšířené reality použít jinak než kdokoliv před námi. Věříme, že právě doplňováním již existujícího tvaru na stěně pomocí auqmentované/rozšířené reality, jsme první, kdo tímto způsobem tuto technologii využil“. Vysvětluje designér Vítek Škop.
Při vstupu do galerie návštěvník dostává do ruky tablet, nebo si může zdarma potřebnou aplikaci sám stáhnout z Apple či Google Play obchodu. V rámci edukativního zážitku se pod každou AR animací nachází tlačítko „more info“, jež zvídavému divákovi umožní plynulý přechod na internetovou stránku projektu s detailnějšími informacemi o příslušném autorovi a jeho objevu. Výstava si klade za cíl přilákat návštěvníky všech věkových skupin, přičemž jim jednoduchou a hravou formou vysvětlit princip fungování prezentovaných vynálezů a objevů.
“Věříme, že přes displej chytrého zařízení můžeme oslovit od nejstarších po ty nejmladší diváky, kteří s těmito chytrými zařízeními vyrůstají. Návštěvník v prostoru interaktivně a s podníceným zájmem objevuje informace skryté za ornamentními linkami a značkami nejen na stěnách, ale i na exportních bednách. Ztrácí tak zábrany a noří se do vzrušujícího objevování. Neodchází, dokud si výstavu neprohlédne do posledního vynálezce“, říká umělecký ředitel Czech Innovation Expo – Jan Drozda.
Zatímco z galerijních stěn přes tablety a telefony „promlouvá“ zvukem obohacená rozšířená realita oživená 2D animacemi, na přepravních bednách si návštěvník může prohlédnout augmentované 3D objekty, jež bedny jakoby převážejí.
„Dřevěné bedny na výstavě nejsou jen náhodným estetickým prvkem. Slouží nám jako symbol pro český export. Chceme tak ukázat, že Česká republika je velkým vývozcem nápadů, inovací a kreativních lidí.” říká další z výtvarníků Adam Uchytil.
Stejně tak poputuje do světa i tato výstava.
Poslední, však nedílnou součástí výstavy, jsou stanice s virtuální realitou, kde se návštěvník může v intimním „rozhovoru“ setkat s vybranými již nežijícími vynálezci a s příběhy jejich nápadů a objevů. Technickou realizaci rozšířené i virtuální reality zajistila společnost VR_MUSASHI. „Věříme, že námi vytvořená interaktivní výstava bude návodným impulzem pro další státní a privátní instituce k podobným osvětovým projektům“, říká její zakladatel Mikuláš Křen.
Výstava CZECH INNOVATION EXPO byla vytvořena pro Česká centra v zahraničí, která postupně navštíví. O našich vynálezcích a inovátorech se tak lépe dozví jejich návštěvníci v Berlíně, New Yorku, Tokiu, Miláně, Madridu apod.
Zdroj a foto: Tereza Křenová, Vítek Škop, vrmusashi.com, czechcentres.cz