Článek

Vyberte tu správnou skleničku pro Becherovku

BecherovkaVyberte tu správnou skleničku pro Becherovku

Projekt designových skleniček pro Becherovku vstupuje do třetího kola – spotřebitelé vybírají opět ze čtyř návrhů likérek. Na webových stránkách Becherovky mohou zvolit nového vítěze a rozhodnout, která sklenička rozšíří řadu designových skleniček vyrobených speciálně pro Becherovku. Hlasování bude probíhat do 15. června 2012. V dnešním článku vám návrhy představíme.

Loni bodovala Veronika Černá

-

Ve sklářské soutěži, kterou společnost Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s. pořádá od října 2009 pro české sklářské designéry, bylo již navrženo celkem 11 originálních skleniček. Z nich vybrali spotřebitelé hlasováním dvě vítězné skleničky.

Poté, co milovníci karlovarského bylinného likéru Becherovka Original a českého skla dostali možnost vybavit si domácnost první limitovanou edicí designové skleničky od Marcela Mochala, přináší Becherovka na trh další likérku reprezentující český sklářský design. Spotřebitelé se mohou těšit na likérku od Veroniky Černé, kterou si sami zvolili ve 2. kole soutěže. Objeví se na trhu v období Velikonoc jako příbal k litrové lahvi Becherovky.

O skleničce jsme na Design portálu psali zde.

 

Sklenička 1

Designérka: Luba Bakičová
(*1985, Ilava)

-

Původem slovenská designérka studuje Univerzitu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakultu umění a designu. V současné době se věnuje své diplomové práci. Design je pro Lubu koncentrovaná forma umění, kde jsou pravidla dopředu jasně vymezená a kde se zohledňuje otázka funkce, materiálu, technologie a společenská kritéria.

Základním tvarem likérové skleničky je vysoký kvádr se čtvercovou podstavou. Sklenice má osobitý charakter a v přítomnosti ostatních kolmých předmětů na sebe strhne pozornost svým náklonem. Stabilita sklenice je vyřešena vnitřním tvarováním vyvažujícího jádra.

Jak vznikala vaše sklenička, co vás inspirovalo?

Rychle jsem opustila prvoplánové představy o klasické skleničce. Chtěla jsem, aby se na specifickou chuť a aroma Becherovky navázal také osobní prožitek z jejího pití.

Co vás přimělo přihlásit se do tohoto projektu?

Je to už třetí ročník, takže postupně vzniká pěkná a hodnotná sbírka originálních likérek od mladých sklářských designérů. Je velmi příjemné být součástí takto kvalitního projektu, jelikož neexistuje právě mnoho projektů, které by skutečně skončily realizací návrhů. Becherovka jako jedna z mála značek pochopila, že spolupráce s mladými designéry je oboustranně výhodná.

Sklenička 2

Designér: MgA. Petr Mikošek
(* 1978, Ostrava)

-

Petr Mikošek vystudoval VŠUP v Praze. Zabývá se průmyslovým designem. Spolu s Michaelou Vrátníkovou založil studio BOA, které se zabývá projekty z oblasti interiérového, produktového a módního designu. Pravidelně se účastní designových výstav v rámci České republiky i v zahraničí. V roce 2011 byl nominován na Czech Grand Designéra.

Sklenička pro likér Becherovka je vytvořena z lisovaného skla na povrchu zmatněného pískováním. Spodní část sklenice je masivní s velkou hmotou skloviny, které směrem vzhůru ubývá. Dva protilehlé brusy vytváří průhlednou čočku, která kontrastuje s matným povrchem a dává vyniknout likéru uvnitř.

 

Sklenička 3

Designér: BcA. Ondřej Strnadel
(*1979, Valašské Meziříčí)

-

Český sklářský výtvarník studuje průmyslový design ve Zlíně. Jeho tvůrčí filozofie staví na výhradním zájmu o hutnickou tvorbu – foukání a volné tvarování skla „z ruky“. Jeho dílem jsou objekty v podobě skleněných mís a váz, které nejsou pouze užitkovými předměty, ale také svébytnými sochařskými díly.

Likérová sklenička má tvar mírně kónického válce se dvěma protilehlými výřezy. Ty v průhledu tvoří dva oblouky symbolizující prostředí karlovarských pramenů. Tvar umožňuje držet likérku za nožičku. To dovoluje vychutnat si lahodnou chuť i výraznou barvu Becherovky.

Jak vznikala vaše sklenička, co vás inspirovalo?

Skleničku jsem vyrobil ve školní huti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí, kde učím hutní tvarování, broušení a navrhování.

Tvar umožňuje držet likérku stejně jako skleničku na nožičce, což nám dovoluje vychutnat si nejen chuť, ale i barvu Becherovky. Jelikož se likér podává vychlazený, nechladí tak sklenice v ruce.

Co vás přimělo přihlásit se do tohoto projektu?

Zadání vytvořit nový design skleničky pro Becherovku pro mě byla výzva a zároveň velice příjemná práce.

 

Sklenička 4

Designér: MgA. Martin Žampach
(*1981, Uherské Hradiště)

-

Martin Žampach vystudoval průmyslový design na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Mimo to studoval v zahraničí, kde také absolvoval četné stáže. Pracoval například ve Španělsku, Polsku, Rusku či Brazílii. Jeho práce se zaměřuje zejména na produktový a průmyslový design.

Design likérové skleničky vychází z jednoduchého principu. Zepředu i zezadu působí sklenička jednoduše, elegantně s decentním vyobrazením značky Becherovka. Pokud se ale podíváme ze stran, zjistíme, že sklenička je neobyčejná svým tvarovým pojetím, tzv. žebírkem, které dobře doplňuje tvar likérky.

Jak vznikala vaše sklenička, co vás inspirovalo?

Snažil jsem se navrhnout originální skleničku s kouzlem. Pohrával jsem si s tvarem tak, abych vytvořil objekt zajímavý ze všech stran, ale přitom velmi stabilní a příjemný při doteku a vychutnávání si Becherovky.

Co vás přimělo přihlásit se do tohoto projektu?

Je to zajímavý projekt, dobrý nápad propojení dvou českých tradičních produktů. Přijde mi fajn pomáhat českému sklu znovu nabýt světovou slávu.

Hlasujte do 15. června

Hlasovat je možné prostřednictvím internetových stránek značky Becherovka. Hlasování probíhá od 15. 3. do 15. 6. 2012.

Zdroj a foto:
Becherovka

Design portal

https://www.designportal.cz/produktovy_design/becherovka-sklenicka-soutez.html

19.03.12