Byl to Edward Craven Walker, velice podnikavý člověk. Původně pilot královského letectva, který se po válce stal filmařem. Jeho největším hitem byl film Traveling Light, v kterém nahá baletka tančí pod hladinou vody za doprovodu hudby Rimského-Korsakova, Song of India. Bezpochyby silný emocionální zážitek. Celý svůj život propagoval nudismus. Založil nudistický klub v Dorsetu, kde zakázal členství tlustým lidem.
Jeho jediný a geniální design vznikl při náhodné návštěvě hospody Queen’s Head v Londýně, kde pozoroval vařič na vajíčka a nebo skleněný koktajl šejkr (názory historiků se rozcházejí). Deset let nápad vylepšoval. Lampa se začala prodávat v roce 1963, kdy začínala psychedelická horečka, což bylo perfektně načasované, takže továrna v Anglii nestačila vyrábět. V polovině sedmdesátých let se prodávalo kolem sedm miliónů ročně. I když lampa vlastně nedávala žádné světlo, dokázala navodit silné emocionální zážitky.
Jak autor prohlásil : „ když koupíte mojí lampu, nepotřebujete drogy“. Walker byl přesvědčen že se mu podařil dokonalý design a že lampa bude pořád populární. Protože připomíná životní cyklus – pomalu roste, začne se lámat až se úplně zhroutí a za chvíli začne znovu.
Možná se mu to opravdu povedlo, vyrábí se dodnes a originály z šedesátých let jsou cennou sběratelskou položkou. Přestaňte pít, kouřit a brát drogy… Kupte si Láva lampu a pokud si chcete ještě trochu zasurfovat navštivte můj blog artyczechs.blogspot.com.
Jiří Bureš
https://www.designportal.cz/produktovy_design/lava-lampa-walker.html
12.06.09