Rozhovory

Stínadla znovu ožívají v kalendáři Stanislava Petery – 43 hodin focení a 267 hodin postprodukce

Po kalendáři pro Národní protidrogovou jednotku se Stanislav Petera pustil do trochu jiné oblasti, i když téma – boj dobra se zlem, stále zůstává. Pro Standu, jako bývalého skauta, který trávil čas v přírodě i ulicích města jsou Rychlé šípy stále živé:  „Mám pocit, že mi Foglarovy knihy, které jsem v dětství četl, nastavily velkou část hodnot. Alespoň těch podstatných. Sérii Stínadla jsem bral jako návrat ke kořenům, poděkování Foglarovi a splnění dětských snů.“ Kalendář Stínadla vznikl ve spolupráci s retušérem Jirkou Kubíkem, který, co se týče skautských hodnot,  to má hodně podobně.

stinadla_03

Zdroj: stanislavpetera.net

Takže jste na tomhle projektu pracovali jen vy dva? Jak probíhala příprava a pak samotná práce na projektu?

Ano, je to výsledek cca dvouměsíční práce dvou lidí. Dlouho před samotným focením jsme studovali všechno, co šlo. Znovu jsme četli Foglarovy knihy, komiksy, viděli jsme oba seriály i film. Diskutovali jsme o tom, které scény jsou klíčové a jak je nejlépe ztvárnit ve fotkách, aby fungovaly jak na lidi, kteří na knihách vyrostli, tak na ostatní kteří je neznají. Po zhruba dvou týdnech jsme měli připravený storyboard a začala práce na samotné produkci. Jako první jsme hledali lokace. Tím, že nikdo neví, kde Stínadla vlastně leží, jsme při hledání konkrétních míst prochodili velkou část Starého Města pražského, ale i dalších čtvrtí a měst. Nakonec jsme zjistili, že většinu záběrů nedokážeme nafotit na místě, že Stínadla, alespoň jak si je představujeme, vlastně neexistují, takže si je budeme muset z jednotlivých elementů poskládat. Pak zbývalo sehnat dobové kostýmy a propriety. Některé šly vypůjčit na Barrandově, jiné jsme sháněli po aukcích, příbuzných nebo si je nechávali šít.

Samostatnou kapitolou pak byla autorská práva. Dlouho jsme zjišťovali, kdo je aktuálně vlastní a zda nám je propůjčí. Nakonec jsme zjistili, že práva v tuto chvíli ničí nejsou a nacházejí se v takovém podivném vzduchoprázdnu mezi likvidátorem a skautskou nadací. Museli jsme si pak nechat udělat právní rozbor na téma ‘jak nafotit co chceme, aniž bychom do nich zasáhli’. To ale nakonec znamenalo jen to, že nebudeme používat chráněné značky jako Rychlé šípy a Ježek v kleci ani citace z knih.

Jak probíhal casting?

Od začátku jsem chtěl, aby série byla skautská záležitost a opravdu návrat ke kořenům. Jako modely jsem chtěl mít skauty z oddílu, kde jsem sám vyrůstal, což se nakonec z větší části i povedlo. Na jedné z oddílových schůzek jsme udělali takový mini-casting a z něj vybrali.

stinadla_04

Zdroj: stanislavpetera.net

Těch 80 zdrojových fotek je všechno tvoje práce pro tento projekt nebo používáš fotky z jiných projektů, případně fotobanky?

Focením dat pro montáže jsem strávil čtyři dny a všechno jsou moje materiály. Postupem času si buduji vlastní fotobanku a databázi zdrojů, komerčním fotobankám se snažím vyhýbat. Fotky tam bývají většinou v mizerném rozlišení a kvalitě, která pro moje projekty nestačí (fotky ze Stínadel jsou v rozlišení kolem 70mpx).

Máš spočítáno kolik vzala příprava těchto 6 fotek času?

Úplně přesně :)  28 hodin plánování, 37 hodin produkce, shánění kostýmů, lokací a propriet. 43 hodin focení a nakonec 267 hodin postprodukce.

stinadla_01

Zdroj: stanislavpetera.net

Fotky jsou určeny pro kalendář. Což je po národní protidrogové centrále tvůj už druhý kalendář letos. Proč právě kalendář?

Docela dlouho jsme přemýšleli, jaký formát zvolit a kalendář nakonec vyhrál, výhod má hned několik. Je to dost dlouhá série fotek, aby se v ní dal odvyprávět příběh a přitom ne tak rozsáhlá, aby se nedala zvládnout. Forma není omezena pravidly, která má třeba módní editoriál a nikdo nám do něj nemůže mluvit. A nakonec je pak nějaká šance, že se prostředky vložené do produkce alespoň částěčně vrátí na prodejích.

Jaké jsou tvoje další plány?

Pracujeme teď na další – rozsáhlejší – sérii fotek na téma studená válka (ze které bude asi také kalendář na 2017). Vedle toho mám rozpracovanou ještě fotografickou knihu, mapující život a cesty mého oblíbeného ruského mystika a malíře, to je ale záležitost která zabere tak na příští dva roky a bude vyžadovat desítky tisíc nacestovaných kilometrů.

stinadla_02

Zdroj: stanislavpetera.net

S tímto tématem – natočíš film? :) A chystáš nějaký další kalendář?

Rozhodně nenatočím, i když se nás na to stále někdo ptá. Dokonce neplánujeme ani adventuru na téma Rychlé Šípy (což bývá hned druhá otázka). Ani jedno neumím, takže se toho bude muset ujmout někdo jiný a my mu rádi uděláme plakát…

Poslední otázku si neodpustím :) Jsi čerstvej taťka dvou malejch princezen, školíš a mimoto dál fotíš … kde na tyhle časově náročný volnočasový aktivity hledáš čas? 

Práci ošidit nemůžu ani nechci, koníčků se vzdávat také nebudu, takže praktikuji dlouhodobou spánkovou deprivaci :)) Zatím se zdá, že spánku není potřeba tolik, kolik by člověk čekal, ale uvidíme za rok.

Ukázka vzniku jedné fotografie do kalendáře

stinadla_vez-01

stinadla_vez-02

stinadla_vez-03

stinadla_vez-04

stinadla_vez-05

stinadla_vez-06

stinadla_vez-07

stinadla_vez-08

stinadla_vez-09

stinadla_vez-10

stinadla_vez-11

stinadla_vez-12

stinadla_vez-13

A finální fotografie:

stinadla_vez-final

Zdroj: stanislavpetera.net