Proč se nespoléhat na ChatGPT a jiné AI nástroje? Jak nenechat zakrnět svoji vlastní kreativitu a používat umělou inteligenci efektivně? A jak rozlišit kvalitní AI výstupy od „bullshitu”? Nejen na to odpoví špičky různých oborů na 16. ročníku technologické konference WebExpo ve dnech 29.-31. května v Praze. Nejlepší tech-událost roku se letos zaměří na propojení kreativity a umělé inteligence tak, abychom obě využili naplno a dosáhli těch nejlepších výsledků. V pražském Paláci Lucerna přivítá 1600 návštěvníků, 91 řečníků a mentorů z mnoha zemí a nabídne bohatý program doplněný praktickými workshopy.
I v prostředí AI bude kreativita a originální myšlenka vždy tím nejdůležitějším základem napříč obory. Ty už po šestnácté v Praze propojí technologická konference WebExpo spolu s lídry v oblasti UX designu, výzkumu, marketingu, vývoje webua dalších specializací.
Lepší kreativita pomocí AI
Jak by vypadal váš vysněný vesmír? A troufli byste si ho vytvořit? Jak na to vám poradí mezinárodní hvězda Nathan W. Pyle a autor oblíbeného komiksu Strange Planet, ze kterého vznikl i úspěšný seriál. Duší “geek”, ale přesto kreativec ve své přednášce ukáže zákulisí své práce a prozradí čtyři metody, díky kterým tvoří své populární projekty. Nathan vám dodá odvahu, že se s AI nemusíte bát snít a tvořit své vize.
Bojíte se, že vám AI vezme práci? Nemusíte, říká Edoardo Binda Zane, mentor v oblasti řízení a vedení lidí. Na konferenci vysvětlí, na čem bude ve světě AI záviset naše konkurenceschopnost a které dovednosti AI nedokáže nahradit. Hádáte správně, jednou z těch nejdůležitějších je právě kreativita. Během přednášky Edoardo ukáže, jak kreativita funguje, jak ji lze trénovat a jak ji začlenit do vaší práce. Naváže na něj Philip Bonhard, který prozradí, co by měli designéři vědět o umělé inteligenci mimo všeobecný humbuk a jak mohou až 10x zvýšit svoji produktivitu. Podle něj by AI měla být totiž hlavně příležitostí k růstu.
Jestli vás výstupy AI generativních nástrojů, jako je třeba ChatGPT, zatím moc nenadchly, těšte se na praktický workshop Vladany Bačové. První česká certifikovaná UX writerka vás naučí, jak copywriting propojit s umělou inteligencí a vytvořit prvotřídní texty díky tzv. prompt engineeringu. Připravte se na workshop plný užitečných tipů a praktických poznatků, které zcela změní vaše psaní obsahu!
Zároveň je dobré si připomenout, že velkou hrozbou, kterou AI nástroje přinášejí, jsou velmi věrohodné dezinformace. Naučte se rozlišit kvalitní AI výstup od „bullshitu”. Uznávaný odborník v oblasti UX s více než dvacetiletou praxí v digitálním designu a doktorátem v oboru interakce člověk-počítač (HCI) Nick Fine přijede do Prahy učit UX profesionály používat výzkum a vědecké metody k rozpoznání dezinformací.
Výstupy AI nástrojů pod heslem: Důvěřuj, ale prověřuj
Letošní zaměření konference WebExpo reaguje na vývoj umělé inteligence. Ta se stává nedílnou součástí našich profesních i osobních životů, přitom ani přesně nevíme, jaké možnosti i rizika nám přináší.
„Tolik skloňované téma umělé inteligence potřebuje kritický pohled. Je klíčové umět AI nástroje využít k podpoře vlastní kreativity, nápadů a dovedností,” říká ředitelka WebExpo Šárka Štrossová, „Všichni technologičtí odborníci, od designerů po vývojáře, se potřebují naučit rozlišit, kdy jim AI generuje opravdu užitečný výsledek a kdy nikoliv. Proto nám osvěta v této vzrušující oblasti připadá naprosto zásadní.“
Konference WebExpo proběhne od středy 29. do pátku 31. května v Praze
Technologická konference WebExpo je už 16 let stálicí v oblasti vzdělávání a propojování odborníků různých specializací. Ve středu 29. a čtvrtek 30. května se naplní tři sály Paláce Lucerna v Praze, kde se těšíme na přednášky světových expertů technologických oborů. V ceně základní konferenční vstupenky jsou také tři praktické workshopy.
Třetí konferenční den, pátek 31. května, patří praktickým celodenním workshopům pod vedením mezinárodních specialistů. Vstupenky na přednášky a workshopy lze koupit společně i odděleně.
Na programu konference nechybí ani mentoring se specialisty z oboru nebo oblíbené (a vždy zcela zaplněné) diskuze Discomfort Zone s Rikim Fridrichem. Během celé konference mají návštěvníci mnoho příležitostí k networkingu, ať už během celodenního programu nebo na třech večerních párty.
Děti účastníků ocení program WebExpo Kids. Pod vedením zkušeného lektora si vyzkouší základy programování ve Scratchi, 3D tisk nebo vytváření LEGO robotů. Pro mladší děti od dvou let bude zajištěné hlídání v dětském koutku.
Vstupenky na konferenci jsou v prodeji na www.webexpo.net.
Zdroj a foto: webexpo.net