Článek

Kde skladují loga ve Studiu Najbrt? Pracovní disk od Logicworks má až 40 tera

Každý kdo někdy pracoval v grafickém studiu ví, že jedna z věcí, které se řeší nejčastěji je společné úložiště pro práci. S tím související je i rychlost ukládaní a stahování z tohoto úložiště a pokud si při uložení jednoho zdrojáku stihnete vypít kafe a ještě poklábosit s kolegou, je něco špatně. Jedna z mála jistot v tomto oboru je to, že zdrojáky budou jenom větší a s tím souvisí i potřeba přenášení stále většího množství dat. Sem a tam. A hlavně rychle.

Jak to řeší u Najbrtů?

Zajímalo nás jak tuhle potřebu řeší známá grafická studia. Shodou okolností to bylo právě v týdnu, kdy média zaplavily nové plakáty karlovarského festivalu ze Studia Najbrt. Takže úkol zněl jasně, zjistit jak to mají pořešené v nejznámějším českém grafickém studiu.

kviff_plakat_tiskovka_01

Plakát 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary od Studia Najbrt

K ruce nám byl Martin Kalista ze společnosti Logicworks, která se již několik let stará o bezproblémový chod všech zařízení u Najbrtů. Problém se společným úložištěm řešili zrovna nedávno.

Na začátku bylo potřeba ujasnit si několik priorit:

  • sdílet interní pracovní data, rychle a ve velkém množství
  • musí pojmout všechna dosavadní data
  • musí mít možnost rozšíření do budoucna
  • musí mít odolnost proti selhání disků

Jako nejvýhodnější se ukázalo využít řešení od Synology v kombinaci s počítači Mac Mini. Má to tu výhodu, že lze pracovat až s osmi disky současně a do budoucna se dá tedy velmi snadno rozšiřovat. Je to jedna z prvních firem, které tohle začala řešit a za ta léta už nasbírala spoustu uživatelů. Takže to byla trochu sázka na jistotu. Do začátku se šlo s kapacitou 18TB, což by mělo stačit na dva roky a pak, pokud bude potřeba, lze rozšířit až na 40TB.

nikdy-nejsme-sami-nabjrt

Plakát k filmu Nikdy nejsme sami. Takovýchto plakátů by se v tiskové kvalitě na 18 TB úložiště vešlo asi 480 tisíc.

Neuškodí ani voda nebo oheň

Co se týče havárie disku, tak k tomu Martin Kalista z Logicworks, kteří sdílené úložiště do Studia Najbrt dodávali říká:   „Od začátku jsme počítali s variantou, že může selhat jeden disk. Pro zvýšení zabezpečení jsme zapojili druhé, nezávislé diskové pole o stejné kapacitě a zvýšili tak toleranci selhání disků na dva disky současně.“

Druhé diskové pole je však čistě záloha společného úložiště. Prostě pro sichr. Pro případ krádeže, zaplavení, požáru a podobných katastrof se ještě provádí pravidelná záloha všech dat, které jsou pak umístěny mimo studio. Pro ještě větší sichr.

„Při zacházení se stroji, na kterých do velké míry závisí naše profesní i osobní životy, hledíme především na maximální důvěryhodnost a spolehlivost.“, říká Aleš Najbrt a dodává: „Že naše spolupráce s Logicworks trvá už léta je proto předpokladem, a zároveň to i o něčem svědčí.“

plakat2015-ztraceni-v-mnichove

Plakát k filmu Ztraceni v Mnichově. 

Zdroj a foto: Studio Najbrt, Logicworks