Využívání nejrůznějších technologií je pro nás v současnosti naprosto běžným denním chlebem. S životem před 20 lety ten náš raději ani nesrovnáváme. Jaké změny přinesla do designu a módy technologie 3D tisku? Budeme se za 10 let stále odívat v nákupních centrech a objednávat hotové produkty online, nebo si prostě objednáme data a vysněný kousek si jednoduše vytiskneme na domácí 3D tiskárně?
Jak to vidí designéři, kteří se 3D tiskem přímo zabývají nebo takto vyrobeným produktům nakopak nyní konkurují?
Zbyněk Krulich, Blueberries
“3D tisk je bezpochyby budoucnost v mnoha odvětvích. Ve šperku je to dnes celkem bežná technologie, v módě se čeká na smysluplnější materiály. Nemyslíme si, že tisknutí výrobků doma bude v dohledné době mainstreamovou záležitostí, protože profesionální řešení jsou nákladná a vyžadují odbornou obsluhu.
Podívejte se na paralelu klasického tisku. Již dnes ale fungují služby na streamování 3D modelu přímo do vaší 3D tiskárny, takže už to není žádná futuristická vize. A je pravda, že čistě prakticky i my bychom ocenili distribuovat naše šperky jako data, místo chození na poštu. 3D tisk nám dává velkou uměleckou svobodu, můžeme díky tomu navrhovat tvary, které jsou pro ruční výrobu náročné nebo skoro nemožné. Navíc je snadné takový šperk replikovat.
Také ve své tvorbě využíváme procesy nebo simulace v 3D software. Hrajeme si se vstupními parametry, které nám generují velké množství výsledných tvarů, a my z nich vybíráme ty nejlepší. A 3D tisk je nejrychlejší cesta, jak virtuální data přetavit do reality. ”
Více na: Zbyněk Krulich, Blueberries
Eva Nečasová, Spacelights
“Jsem přesvědčená, že zanedlouho bude docela běžné mít doma 3D tiskárnu a nakupovat zdrojové soubory. Neumím si představit situaci, která by tento vývoj zvrátila. Stačí se podívat kolem sebe — lidé už nechtějí masovou produkci. Je přece nesmyslná! Je neekologická a vytváří ekonomické propasti.
Proč by nemohl někdo z chudého regionu žít z prodeje svých 3D tiskových modelů, když mu k tomu stačí (dnes už levný) počítač, freeware a internet. A to není jen otázka módního průmyslu. ”
Více na: Eva Nečasová, Spacelights
Lucie Řezbová, mju.
„Jsem spíše zastánce tradice řemesel s vysokým podílem ruční práce, ale vnímám, že může být výhodné takto získávat některé komponenty pro výrobu šperků. Šperkem může být téměř cokoliv, je mi proto jasné, že se tvoří i 3D tiskem. Je však otázkou, zda šperk, který je ze 100% vytvořen strojem, je oním osobním šperkem, který vzniká spojením myšlenky a ruční práce.
Když zmiňujete oblečení a doplňky ve 3D tisku, tak mne napadá, že jsem nedávno četla, že už i domy se budou tímto způsobem realizovat. A jak víme, velmi rychle se tyto inovace stávají realitou. “
Více na: Lucie Řezbová, mju.
Lucie Zemanová, Intimity
„3D tisk je velký posun kupředu, ale nemyslím si, že by si lidé jednou tiskli vše doma sami. Ne všechy technologie se dají 3D tiskem nahradit. Pro šperk je podle mě technologie zajímavá především pro vytvaření modelů a předloh do forem čímž šperkaři zjednodušuje práci. 3D tisk umožňuje jednoduše vytvářet nové tvary, které by tradičními technologiemi šly těžko a nebo vůbec.“
Více na: Lucie Zemanová, Intimity
Industry Jewels
„Technologie 3D tisku v módním průmyslu a šperkařství už vůbec není otázkou budoucnosti, ale současnosti. V zahraničí už proběhly módní přehlídky, kdy byla většina oblečení vytvořená touto technologií, a měly velký úspěch. V českém šperkařství také není 3D tisk žádný nováček.
Pro nás je 3D tisk velice zajímavá technologie v souvislosti s využitím recyklace odpadu. Skvěle to ukazuje nedávný projekt značky Adidas. Dokáží recyklovat plast posbíraný z pláží nebo přímo z moře a vytváří z něj materiál, z kterého tisknou podešve pro sportovní obuv.”
Více na: Industry Jewels
Zdroj a foto: designeros.com