Hra světel, fólie, polystyren a balóny proměnili třetí patro 12. budovy areálu Svit ve Zlíně v MIXERroom aneb jedinečný prostor, ve kterém se letos odehrálo hlavní dění multimediální festivalu MIXER.
Místnost ve třetím patře dvanácté budovy ve Svitu je tvořena několika otevřenými kójemi, které spojuje dlouhá a úzká chodba. S takovým prostorem se museli vyrovnat studenti, když měli studené a striktně členěné prostory proměnit v zajímavé místo, ve kterém by se návštěvník festivalu cítil příjemně. Také omezený rozpočet hrál významnou roli při celkové koncepci a volbě materiálu. Tím se nakonec staly barevné fólie a pásy mirelonu (pěnový polyethylen). Za pomocí jednoduchých a efektních materiálů se studentům podařilo vytvořit reprezentativní prostory multimediálního festivalu MIXER, které návštěvníky bavil a navíc i vtáhl do festivalového dění.
Logika prostorového členění vycházela z myšlenky prostory sjednotit a vytvořit svébytný celek takzvaného MIXERoom. Mix prostor, který vytvořili studenti Michal Babic a Tomáš Janíček z ateliérů Prostorové tvorby a Tomáš Vacek a František Skřivánek z ateliéru Průmyslového designu Fakulty multimediálních komunikací, byl pozitivně kontrastní a vyvolával jak dojem pestrosti, tak celistvosti.
Prvním kontaktem návštěvníka s festivalem byl prostor s akreditací, kterému dominovaly vrstvené pěnové pásy zavěšené ze stropu. „Stejný materiál jsme použili i pro akreditační pult s ukrytým měnlivým světlem, které pásy barevně modelovalo,“ dodává Tomáš Vacek, tvůrce akreditačního pultu. Tlumené světlé barvy, hudba a křesílka před akreditací doplněné o výstavu grafiky z Vysoké školy uměleckoprůmyslové navozovaly uvolněnou atmosféra, která skrze prosklené dveře zvala ke vstupu.
Na vstupní prostor s akreditací navazoval tmavý tunel tvořený lesklými fóliemi. Z něj mohl návštěvník vkročit do Ballroom, tedy místnosti s LCD obrazovkou, kde mohou hosté relaxovat na barevných rehabilitačních balónech a sledovat projekce studentského designu, filmů, grafiky nebo fotografie. Barvy míčů různých velikostí odrážela zrcadlová pohliníkovaná fólie a drze tak evokovala disko 80. let
Zcela jinou podívanou nabízel voyeurský Showroom, do kterého návštěvník nahlédl pouze malými kukátky umístěnými ve stěně. Ve výřezu byly k vidění nasvícené detaily šatů z ateliéru Oděvní tvorby zlínské fakulty. Světlo modelovalo zavěšený oděv a vytvářelo dojem prostor, kde neplatí zákon gravitace.
Z tunelu návštěvník prošel do výstavních prostor, ve kterých se prezentovaly práce studentů ateliérů Reklamní tvorby a Grafického designu Fakulty multimediálních komunikací. Zajímavě byla pojatá také výstava komiksu, zaštítěna serverem Komiks.cz, umístěna do prostor pomocí pavučin z barevných provázků.
Další výstava s názvem Viktorův byt byla přístupna pro všechny akreditované návštěvníky festivalu ve 22. budově areálu Svit ve Zlíně.
Viktorův byt vznikal za pochodu a nad ránem
Viktorův byt aneb místo zasažené designérem je název neobvyklé výstavy, kterou vymysleli a zrealizovali studenti zlínské Fakulty multimediálních komunikací. Právě díla studentů zlínské fakulty, Vysoké školy umělecko-průmyslové a designérského studia Hubero Kororo studentů Fakulty výtvarných umění v Brně byly ke zhlédnutí na výstavě ve 22. budově v areálu Svit ve Zlíně.
Výstava byla jednou z mnoha akcí doprovodného programu multimediálního festivalu MIXER, který ve Zlíně organizují studenti Fakulty multimediálních komunikací zlínské Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „Na počátku byla fiktivní postava mladého studenta designu Viktora, který žije v bytě obklopený vybranými designérskými kousky,“ říká k celému nápadu Renata Mánková, autorka myšlenky Viktorova bytu.
Po konzultacích s vedoucími ateliérů Prostorové tvorby Fakulty multimediálních komunikací a vedením Katedry designu Vysoké školy umělecko-průmyslové dali studenti dohromady seznam objektů, vhodných pro instalaci ve Viktorově bytě. „Pokusili jsme se z věcí studentů z uměleckých škol vybavit byt a zároveň prostory Dvaadvacítky přizpůsobit. Výstava působí možná trochu neuceleně a syrově, ale Viktor je bordelář,“ žertuje na úkor Viktora student Prostorové tvorby Tomáš Janíček.
„Směsice, která vznikala za pochodu v noci a nad ránem,“ jak k tvůrčímu procesu poznamenal jeden z autorů výstavy Michal Babic, umožnila vystavit přes třicet studentských objektů. Reálný byt s kuchyňkou, jídelním koutem, obývacím pokojem a ložnicí vznikl na půdorysu dvou místností bývalé tovární haly. Právě průmyslový areál dodal Viktorově bytu punc nenucenosti a stal se vizuálním symbolem celého festivalu.
Autory přiložených fotografií jsou studenti Ateliéru Reklamní fotografie Jakub Skokan, David Šmitmajer, Ondřej Straka.
Web: www.mixer.utb.cz
Martin Kalda
https://www.designportal.cz/akce-vystavy/multimedialni-festival-mixer.html
10.01.07