Článek

Za pár dnů se Praha stane Mekkou audiovizuálního umění

LunchmeatZa pár dnů se Praha stane Mekkou audiovizuálního umění

Koncept multimediálního Lunchmeat festivalu je jasný: hudebník a vizualista v organickém spojení, obraz a zvuk jako rovnocenné jednotky. Festival, který se ve dnech 9.–13. března odehraje v pražských prostorech Meetfactory a NoD, si za úkol dává zmapovat nové postupy na poli elektronické hudby a vizuálního umění.

Hlavním bodem programu bude spolupráce amerického producenta Nosaj Thing s francouzským vizualistou Romainem Tardym alias Aalto, kteří vystoupí v sobotu 13. března. Aalto je členem AntiVJ týmu, který nastoluje trendy v projekční technice zvané mapping. Label AntiVJ a Tardy jmenovitě na klasické pojetí VJingu rezignují a vytváří propracované vizuální instalace, které zasahují a přetvářejí prostor. Aalto přijede do Prahy dva týdny před festivalem, aby vytvořil speciální světelný stage-design a vizualizace určené pouze pro společné vystoupení s Nosaj Thing.

Lunchmeat festival

Mezi páteční taháky pak bude bezpochyby patřit dubstepová producentka Ikonika, které budou dělat garde portugalští Video Jack. Dále se představí všestranný vizualista Ilan Katin se svým novým dvojčlenným audiovizálním projektem Torrent de Bites.

Zvláštní část bude tvořit prezentace významných španělských hudebně-vizuálních projektů pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím Španělského království v České Republice. V rámci Spanish showcase se předvede osm projeků, každý pracující s odlišným přístupem. Například Fuss!, kteří přijedou s konceptuálním vystoupením na téma evoluce lidstva, při prezentaci používají vlastnoručně sestavený audiovizuální sequencer Ambientador. Pomocí tohoto zařízení kombinují zvuky, ruchy, animace, videosekvence, ilustrace, fotografie a 3D grafiku do kompozice, která vtahuje, nepouští a přináší rozdílné smyslové prožitky v každé své části. Během celého vystoupení je současně s projekcí promítán i interface programu, divák má tedy možnost vidět proces utváření každé jednotlivé scény. Lectrovision, vizuální část The Stereovideo Project, pracuje výhradně s 3D grafikou a pomocí prezentace dává divákům možnost zjistit, jak funguje vnímání prostoru a reality. 3D brýle se budou rozdávat u vstupu.

Jak je zvykem festival bude obsahovat také řadu přednášek vystupujících vizuálních umělců. No-Domain jsme zde již jednou měli. Tohyto ale více představoval svůj nový projekt Togetheronemoretime. Junior, který v No-Domain ale stále pracuje, určitě o tomto všestraném a/v studiu řekne více. Ilan Katin, VJ, ilustrátor, spolupořadatel ženevského Mapping festivalu a spolutvůrce software pro vjing Modul8, má zkušeností na rozdávání a podělí se o ně v pátek ve velkém sále MeetFactory. Ve čtvrtek v NoD Café všem zájemcům vysvětlí jak na Modul8 a midi ovladače v malém workshopu. Návštěvníci si pak budou moci při večerním hudebním programu vyzkoušet jak to chodí v praxi a zapromítat si live. Dále představíme dvojčlenný portugalský projekt Video Jack. Kluci si sami programují flashové rozhraní, které používají na promítání svých vektorových grafik. Mimo to vytvořili a/v adaptaci Bulgakova románu Mistr a Markétka. Neméně zajímavou přednáškou by měla být prezentace práce Inés Iglesias alias Pintaycolorea. Je to všestraná grafická designérka, která zvládá obor od ruční ilustrace, grafiku, motion, 3D až k VJingu. Jedna z vizuálně nejpestřejších přednášek bude určitě od VJ Entter. Ten tvoří přes staré 8-bitové počítače a hrací konzole jako Commodore 64, NES nebo Gameboye a vlastní jsou mu tak abstraktní i konkrétní obrazce nesoucí se v duchu starých videoher. Nicméně také pracuje jako motion designér a určitě bude zajímavé dozvědět se, jak přenáší prvky ze svých a/v projektů do své práce. Určitě toho bude ještě více, sledujte festivalový web lunchmeat.cz/festival..

Dalším programovým blokem je přehlídka elektronické hudby Red Bull Music Academy, jež 12. března končí v Londýně a plynule se přesune do Prahy, kde se představí její dva letošní účastníci. Kidkanevil není v hip-hopu žádným nováčkem, na scéně působí už přes čtyři roky a jeho renomé pomalu roste. Vizuální doprovod mu bude tvořit Initi, jeden z nejaktivnějších propagátorů mappingu v Česku. Domácí specialista na vektorové vizualizace, Kolouch, zase utvoří dvojici s Ad Bourke.

Někteří z přednášejících budou vést i workshopy, kde se zájemci z řad diváků seznámí s tvorbou vizuálních výstupů po praktické stránce. V neposlední řadě festival přinese filmové projekce, a to v době od 9. do 11. března v klubu NoD. Tématika vybraných snímků je zaměřena na moderní elektronickou hudbou a tak nebudou chybět snímky „We Call it Sqwee“, o 8-bitu pojednávající „Reformat the Planet“ nebo „Secondhand Sureshots“. Filmy budou doplněny výběrem nejlepších videoklipů z roku 2009 s důrazem na animaci nebo dotek nových medií.

Více informací najdete na stránkách festivalu či facebooku.

Design portal

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/praha-lunchmeat-festival.html

05.03.10