V termínu 21.–23. 3. proběhne v Tranzitdisplay galerii v Praze výstava studentů grafického designu z Gerrit Rietveld Academie z holandského Amsterdamu. Ateliér pod vedením Lindy van Deursen, který je znám svým mezinárodním obsazením a individuálním přístupem ke každému studentovi, patří k nejlepším ateliérům grafického designu v Evropě. Na výstavu vás zve student zmiňovaného ateliéru a jeden z inciátorů výstavy, Jakub Straka, kterého jsem při této příležitosti trochu vyzpovídal.
Rozhovor
Příští týden proběhne v Praze výstava studentů Gerrit Rietveld Academie, kde právě studuješ. V tiskové zprávě se o této škole píše v superlativech. V čem je tedy tato škola tak významná?
V těch superlativech bych mohl pokračovat… Ale vážně. Jako každá škola i Rietveld má své klady a zápory. Co mě osobně nejvíce na Rietveldu baví, je energie, která vzniká velkým nasazením studentů a pestrostí národností. Jen v našem ateliéru je více než dvacet národností. Nejvíce je Francouzů a Švýcarů, ale jsou tam také lidé z Brazílie, Korey nebo Japonska.
K tomu nasazení – v jeden okamžik pracuješ na minimálně čtyřech projektech a ty každý týden prezentuješ, takže je potřeba pořád pracovat a naučit se zodpovědnosti. Velký důraz je kladen na individuální přístup každého z nás a na to, abychom ho promítli do každého projektu. Díky tomu ze školy vycházejí zcela unikátní designeři, kteří pak mají své jméno ve světě a po škole se sem vrací učit. I to je důkaz pouta k této škole.
A nesmím zapomenout ani na budovu samotnou, kterou Gerrit Rietveld navrhoval v padesátých – šedesátých letech, ale bohužel se nedožil její realizace.
Budova Gerrit Rietveld Academie
Představíš nám blíže Lindu van Deursen, která váš ateliér vede?
Linda van Deursen je holandská grafická designérka, která sama na Rietveldu studovala a potkala zde Armanda Mevise, se kterým má dodnes vlastní studio. Jejich tvorba se zaměřuje hlavně na design knih. Doporučuji shlédnout přednášku z Walker Art Center, kde Armand popisuje jejich projekty.
Krom toho vede již řadu let ateliér grafického designu na Rietveldu a díky tomu má ateliér takovou úroveň. Řada známých
designérů zde učí(ila) – od Experimental Jetset přes Laurenze Brunnera a Julii Born po českého designéra Radima Peška.
Co konkrétně bude příští týden k vidění a na co bys čtenáře Design portálu speciálně pozval?
Samotná výstava proběhne od pondělí do středy a během té doby bude kolem 40-ti studentů ze všech tří ročníků Rietveldu přímo v Praze. Část z nich bude vždy v Tranzitdisplay galerii, takže návštěvníci budou mít možnost se přímo ptát na věci, které je zajímaji. V tom vidím asi největší lákadlo – vidět proces a pracovní výsledky lidí, se kterýma můžeš rovnou diskutovat.
Přivezeme knihy, fanziny a další tištěné materiály, které si návštěvnící budou moci zakoupit. Pro samotnou výstavu jsme udělali 13 plakatů a speciální videa, která částečně ukazují školu samotnou a její studenty.
V rámci výstavy se budou konat i přednášky, pro koho jsou určené a o čem budou?
V pondělí proběhne prvně přednáška Lindy van Deursen, ve které pátrá po vlivu De Stijl v našem ateliéru. Poté bude moje
přednáška, kdy publiku ukážu, jaký je jeden týden studenta Rietveldu. V úterý bude Uta Eisenreich prezentovat svůj tvůrčí proces,
projekty povedenél, i ty ze šuplíku. Všechny přednášky jsou určené široké veřejnosti, ale hodně si z nich můžou vzít případní zájemci o studium na Rietveldu.
Dost se teď diskutuje o úrovni škol, kde se vyučuje grafický design. Zvláště se to týká těch mimopražských. Jaký je tvůj názor?
Nemám přesné info o všech školách v Čechách, ale asi bych je nerozděloval na pražské a ty ostatní. Ta situace bude hodně podobná. Příjde mi, že lidi u nás se spokojí s málem, nepracují na maximum, a spíš se snaží věci nějak obejít. Ale to není jen na školách, je to v celé české společnosti.
Ze škol by měla vyzařovat energie, nadšení by mělo být na denním pořádku a mělo by být vidět „pot a krev“.
Díky za rozhovor!
Ukázky plakátů
Níže se můžete podívat na některé, ze zmiňovaných 13 plakátů, které uvidíte v pražských ulicích a na výstavě.
Jakub Straka
Julia Künzi & Nora Halpern
Lukáš Kijonka
Louisa Gagliardi
Nina Paim & Louise Kelpe
Emma Olanders & Balthazar Berling
Výstava vzniká ve spolupráci Gerrit Rietveld Academie a Tranzitdisplay za iniciativy Lukáše Kijonky a Jakuba Straky.
Přednášky (Školská 28)
Ponděli 21. 3.
18.00 Linda van Deursen
19.30 Jakub Straka
Úterý 22. 3.
17.00 Uta Eisenreich
RIETVELD in PRAGUE / RIETVELD v PRAZE
Výstava studentů grafického designu z Gerrit Rietveld Academie z holandského Amsterdamu.
Datum:
21. – 23. 3. 2011
Místo:
Tranzitdisplay galerie, Praha
Další informace
Zdroj: Tisková zpráva, Wikipedia
Tisková zpráva
https://www.designportal.cz/akce-vystavy/retveld-v-praze.html
18.03.11