Na začátku října vyšlo třetí číslo časopisu Building Letters, jehož pomocí typografové a designéři pomáhají lidem v nouzi. Koupí jednoho z 1000 ručně číslovaných výtisků získáte nejen CD s 25 fonty od renomovaných typografů, ale též významně přispějete těm, kteří nemají v životě takové štěstí jako vy.
Projekt Building Letters rozjel v roce 2003 Jim Richardson. Výtěžek z prodeje 36stránkového časopisu o africkém designu a typografii šel na podporu dvou afrických sirotčinců pro děti s AIDS. Úspěch projektu podpořilo i CD s volnými fonty, mezi jejichž autory patřili např. Max Kisman nebo David Carson. Druhé číslo bylo zaměřeno na Indii a vybrané peníze šly na pomoc dětem v této zemi a do sirotčince v Ugandě. Opět nechybělo CD s písmy, která poskytli Donald Beekman, Bruno Maag, Rian Hughes a další. Práci na třetím čísle zahájil Jim krátce po ničivé vlně tsunami na sklonku roku 2004, a to na popud Rathny Ramanathanové z univerzity v Readingu, která byla na Srí Lance v době neštěstí.
Krátce po zveřejnění výzvy ke spolupráci na třetím čísle nabídl Filip Blažek z pražského grafického studia Designiq Jimovi, že celé číslo zdarma graficky upraví a vysází; Jim tuto nabídku ihned přijal. První verze časopisu byla hotová již v únoru 2005, bohužel různé překážky projekt na více než rok a půl zastavily. Nakonec se Blažek s Richardsonem dohodli, že se o dokončení časopisu a jeho distribuci postará studio Designiq. Na konferenci Typo Berlin 2006 se krátce poté sešel mezinárodní tým, který pomáhá časopisu spatřit světlo světa.
Obsah třetího čísla Building Letters, tematicky zaměřeného na Srí Lanku a Thajsko, tvoří zajímavé přispěvky Toma de Gay, Nicka Shinna, Maxe Kismana, Fiony Rossové a Donalda Beekmana. Součástí je jako obvykle CD s fonty zdarma, které poskytli Pieter Rosmalen, Seonil Yun, José Scaglione, David Březina, José Louis Coyotl Mixocatl, Stefan Hattenbach, Bram Pitoyo, Tomáš Brousil, Richard Kegler, Veronika Burian, Jürgen Weltin a Ludmila Lorenz. Všechna písma jsou ve formátu OpenType a až na jednu výjimku obsahují znaky pro všechny evropské jazyky píšící latinkou (kompletní Unicode blok Latin Extended A), tedy nejen včetně češtiny, ale i maltštiny, velštiny nebo esperanta; některá písma obsahují speciální funkce – alternativní a ozdobné znaky, varianty číslic, ligatury nebo malé kapitálky.
Přestože televizní kamery z oblastí postižených tsunami dávno zmizely, pomoc je potřeba stále. Proto bude veškerý zisk z prodeje časopisu po odečtení skutečných nákladů věnován renomované charitativní organizaci Direct Relief International (www.directrelief.org), která peníze použije na pomoc lidem postiženým v roce 2004 tsunami.
Časopis formátu A5 má 64 barevných stran, je vydán v angličtině v limitovaném počtu ručně číslovaných 1000 kusů a v prodeji je online za 35 Euro na webu projektu www.buildingletters.org. Na této stránce budou také postupně zveřejňovány informace o tom, kolik prostředků se podařilo shromáždit, a na závěr také zpráva organizace Direct Relief, jak bylo s prostředky naloženo.
Převzato ze serveru Typo.cz
Martin Kalda
https://www.designportal.cz/fonty-typografie/building-letters-3.html
11.10.06