Už samotná blýskavá obálka nového Fontu předznamenává, že hlavním tématem nového čísla jsou šperky. Mimo ně si můžete přečíst rozhovory s typografem Davidem Březinou, módním fototgrafem Lukášem Vrtílkem a grafikem Jaroslavem Němečkem. Zajímavý je kritický článek Filipa Blažka na téma: logo pražské ZOO a spousta menších novinek.
Hlavní téma: šperky
Největší prostor v novém čísle dostaly šperky a prezentace marketigových aktivit šperkařských firem. Na úvod něco málo teorie a poté představení několika značek podrobněji. Samostatný článek pak představuje značku Cartier, občanské sdružení Design Help, které navrhlo stejnojmennou kolekci šperků z recyklovaného bezpečného odpadu, a přední českou šperkařku Kláru Šípkovou.
V hodnocení log šperkařských firem zvítězila značka Gotlieb & Sons, české logo Klenoty se i přes redesign z roku 2006 umísťuje spíše na chvostu. Žádné překvapení.
Rozhovory
Rozhovory je nový Font opět přímo nabitý. Asi nejzajímavější je ten s Davidem Březinou. Davida můžete znát z různých přednášek a konferencí či jako autora písma Skolar. Rozhovor se točí také kolem jeho posledního projektu a tím je písmolijna Rosetta, kterou založil společně s Veronikou Burian a José Scaglionem z TypoTogether.
Zajímavý je i rozhovor s autorem fotogafie z úvodní strany Lukášem Vrtílkem. Fotografování šperků je z velké části také o retušování a i o tom se z v rozhovoru dočtete.
Za zmínku stojí určitě i rozhovor s grafickým designérem Jaroslavem Němečkem, mimo jiné autorem brandu Urban Legend a bývalým kreativním ředitelem studia DRAWetc.. Nyní je na volné noze a experimentuje s 3D.
Stojí za zmínku
Filip Blažek představuje formou rozhovoru s několika ukázkami diplomovou práci rakouské designérky Teresy Kettner na téma Orientační systémy pro lidi trpící demencí.
Kritický článek Filipa Blažka na téma logo pražské ZOO jste měli možnost si přečíst už na webu typo.cz. Více takových článků by českému grafickému designu jen prospělo. Díky.
Přečíst si můžete recenze knih Behind the Zines, která mapuje celosvětovou tvorbu knih vydávaných samonákladem a Ladislav Sutnar v textech, obsahující texty jednoho z našich nejznámějších designérů.
Za zmínku určitě stojí i unikátní obálka Fontu a článek o metalickém efektu studené ražby, pomocí kterého byla vyrobena.
Závěr
První polovina Fontu je tentokrát tak nadupaná, že jsem ji přečetl téměř jedním dechem. V druhé polovině jsem tedy ocenil pár tiskařských témat, která jsem mohl přeskočit a oddechnout si :)
Za osmašedesát stránek o grafice tak patří i tentokrát Fontu dík.
Časopis Font
Časopis Font vydává již od roku 1991 reklamní a grafická agentura Kafka Design. Na osmašedesáti barevných křídových stranách vás zavede do světa grafiky, reklamy, prepressu, polygrafie a web designu. Je určen grafikům, fotografům, pracovníkům reklamních a marketingových agentur, ale i prepress studiím, tiskárnám a redakcím.
Kompletní přehled toho, co v novém Fontu najdete, si můžete přečíst na stránkách časopisu. Koupit si jej pak můžete u těchto prodejců či rovnou předplatit zde
Zdroj a foto:
Časopis Font
Martin Kalda
https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/font-116-sperky.html
27.05.11