Sedmičková verze systému iOS je první, za jejíž vizuální stránku je zodpovědný dvorní designér Apple — Johny Ive. Ten nahradil Scotta Forstalla, který v loňském roce z firmy odešel a pod jehož vedením se uživatelé dočkali aplikací, které často svým vzhledem napodobovaly reálné věci. Všeobecně se očekávalo, že Johny Ive, známý svou oblibou plochého industriálního stylu, to vezme za jiný konec. A také vzal. My vám dnes nabízíme dva pohledy na vizuální stránku nového iOS 7.
Doporučuji na výše vložené video kouknout. Myslím, že podstatná je tam jedna z prvních věcí, které tam Johny Ive říká: „Vždy jsme přemýšleli o designu jako o něčem, co znamená mnohem víc, než jen to, jak věc vypadá“. Z tohoho pohledu, řekl bych, muselo být Johnymu trochu proti srsti, když viděl, jak na jeho zařízeních, které mají velmi jednoduchý, přesně střižený industriální styl, běží systém, který používá kožený adresář pro zobrazování kontaktů či dřevěné police pro seznam knih. To se nyní změnilo a můžete si přečíst dva názory na to, jak se to Applu povedlo.
Svoje názory na iOS prezentují Martin Kalda (art director v Mather Advertures) a Zdeněk Hornych (CEO at PositiveZero.co.uk)
Zdroj: youtube.com
Systém: změna k lepšímu s drobnými mouchami
Osobně vidím v novém systému cestu, kterou se Johny Ive dal, pokud chtěl sjednotit to, jak iOS zařízení vypadá zvenku a jak by chtěl aby fungovalo uvnitř. Na první pohled si všimnete věcí jako plochý design, převaha bílé barvy, subtilní písmo, jednolité barvy bez zbytečných gradientů (netýká se ikonek samozřejmě), které dělají systém plošší. Další rozměr mu však dává průsvitnost pozadí v některých aplikacích a vrstvy, kterými se iOS 7 spolu s reakcí na pohyb telefonu, snaží dosáhnout větší hloubky zobrazení.
Ano, jsou tam i věci jako Control Center, které do tohoto konceptu úplně nezapadají. Ale nezapomínejme, že systém je ještě v beta verzi a nějaká ta moucha bude jistě i ve verzi finální. Velmi povedené je zobrazování adresářů s aplikacemi či přepínání a organizace spuštěných aplikací. Celkově hodnotím systém palcem nahoru.
Martin Kalda
Systém: UX dostává pořádně na frak
Nejkontroverznější částí iOS 7 je pro mne Oznamovací Centrum. Při landscape módu mám pocit, že v ruce držím nějaký gameboy. Funkce byla jednoznačně upřednostněna před UX a čistým designem. Velmi neštastné je otevírání adresářů s aplikacemi, kde na velké obrazovce iPhone 5 je zobrazeno pouze 9 aplikací a k dalším uživatel horizontálně scrolluje. Pravděpodobně (snad) jde o nedokončenou funkcionalitu, UX zde dostává podruhé a pořádně na frak.
Přepínač aplikací je možná přehlednější díky náhledům aplikací, ale zkuste zavřít mnoho aplikací najednou. To, co dříve bylo snadné, je nyní otázkou upadnutí prstu, který musí aplikace posunout nahoru. Zobrazení prakticky totožné jako Windows Phone.
Zdeněk Hornych
Zdroj: youtube.com
Ikonky: podvědomě drží pohromadě
Změnit uživatelům ze dne na den všechny ikonky v systému, to chce odvahu. Rozumím nářkům těch, kterým chybí ve vzhledu ikonek harmonie, na druhou stranu si ale nemyslím, že je dobré mít všechny ikonky harmonicky sladěné do jedné, sice barevně hezky ladící, ale na první pohled těžko odlišitelné změti.
Mnohem důležitější než harmonické sladění barev je podle mě důležitý „grid system“, neboli mřížka v rámci které jsou všechny nové ikonky vytvořeny. Ten podle mého drží tak nějak podvědomě všechny ikonky pohromadě. Ano, nová paleta barev, která je použita na ikonky, je na mě možná až trochu moc výrazná. Ale možná ji ocením, až budu držet iPhone na denním světle. Zatím těžko říct.
Martin Kalda
Ikonky: rádoby líbivý styl
Barevné, pestré ikonky vytvářejí rádoby líbivý styl. Podobný styl je použit i na zamčené obrazovce. Tlačítka na přijmutí hovoru a práci s hovorem opět jakoby z oka vypadly Windows Phone. Text v zeleném tlačítku chvílemi ani není vidět a je potřeba si zvyknout nečíst a zkrátka slidovat. Až do verze šest měly všechny ikony přibližně stejnou světlost, nyní je tomu jinak, což trochu ztěžuje navigaci.
Zdeněk Hornych
Zdroj: youtube.com
Aplikace: odtučňovací kůra pomohla
Pozitivním důsledkem minimalistického vzhledu je také větší prostor pro obsah, než tomu bylo u dřívější verze. Aplikace jako browser, kalendář, mail, fotky a další najednou lépe využívají obrazovku, dalo by se říct téměř na fullscreen.
Odtučňovací kůra zkrátka aplikacím pomohla. Odebrání gradientů a zploštění přináší své ovoce ve větší přehlednosti a více prostoru na to důlěžité, čímž je obsah. Jsem rád, že odzvonilo všem koženým adresářům a dřevěným policím. Byly fajn, ale i v reálném světě je dobré čas od času starý nábytek vyhodit z okna a pořídit si nový.
Martin Kalda
Aplikace: kopírování konkurence nebylo zapotřebí
Velmi příjemně se změnilo Safari, které lépe využívá plochu telefonu. Horší to je s “efektním” přepínáním oken, které snad Apple nemá zapotřebí. Ani v novém iOS 7 jsem se nedočkal plného zobrazení fotografií na iPhone 5 a tak zkrátka při prohlížení vždy zůstanou pruhy po obou stranách telefonu. Dříve uživatelsky snadno použitelná minutka dospěla k designu hodnému zatracení. Očištění řadě aplikací každopádně pomohlo a je vidět snaha o jejich sjednocení.
Obecně do rukou dostávám systém s částmi designu Microsoftu. Chybí už jen dlaždice. Pokud se designové patterny vyvíjejí stejným směrem, pak přesto vyvstává otázka — proč Apple, který vždy udával směr i cíl, najednou přichází s něčím, co konkurence již dávno využívá? Není už dostatečně inovátorský nebo prostě jen chvíli zaspal?
Zdeněk Hornych
A jak se nový iOS 7 líbí vám?
Design portal
https://www.designportal.cz/nazory-komentare/ios7-novy-system-apple.html
26.06.13