Jedno z nejstarších a nejprestižnějších gymnázií v ČR, Gymnázium Jana Nerudy v Praze na Malé Straně, se rozhodlo vyměnit své zastaralé logo a vykročit po cestě jednotného vizuálního stylu. Autorem ID je Tom Nečas (Garcy Vizu Artist), nyní student VŠUP, atleriér grafický design a vizuální komunikace. Bývalý student tohoto gymnázia zvítězil se svým návrhem na nové logo školy ve výběrovém řízení.
Oficiální doprovodný text na promo návrhu ID zněl:
„Značka vzniká spojením dvou čtverců, které symbolizují dvě pracoviště GJN – Hellichova 3 a detašované pracoviště na Komenského náměstí. Oba čtverce jsou propojeny, čímž vzniká centrální čtverec/bod, poukazující na umístění GJN – centrum města. Bilingvita školy je symbolizována rozdělením celého útvaru osou. Spojením dvou čtverců a půlením osou pak logo vytváří spojená písmena G-J-N.“
Garcyho jsem požádal, aby k logu a vizuálnímu stylu řekl něco více:
„Cílem nebylo vytvořit jen jakousi značku, kterých najdeme všude tucty, ale celý jednotný styl s dalším využitím loga – množství variant, jeho skládání do mozaik, tapet, vzorků, aplikace do map, na předměty v mnoha variacích, ne tuctově jako u většiny manuálů a v neposlední řadě i snadná identifikace, jednoduchost, originalita a zamapatovatelnost – to byl hlavní cíl – tohle se ale dá říct snad ke každé vážně myšlené práci.
Tento projekt vzbudil vášnivou diskusi na půdě školy, za což jsem rád, protože kdyby se to líbilo všem, tak jsem někde udělal chybu. Logo nemělo plnit rádoby moderní trendy značek s odlesky, přechody a být komerční grafikou, ale vymykat se svou jednoduchostí, odkazem na historii jednoduchými geometrickými tvary a přitom vypadat moderně, aby škole padlo přesně na míru a bylo trvanlivé a nadčasové i za několik let.
Hlavním cílem ale bylo pomoci GJN vystoupit z řady naprosto podprůměrných ID ostatních středních škol a gymnázií, posunout jej k modernímu vizuálnímu stylu, čímž se škola od ostatních výrazně ozvláštní a stane se jakýmsi pionýrem nových ID škol.“
Dále Garcy definuje složení ID…
„Dominantní prvek celého ID je čtverec. I na tiskovinách, které nemají primárně čtvercový tvar, je vždy nějakým způsobem čtverce dosaženo – symboly pro přehnutí, přiložení další vizitky, odstřihnutí apod. Celé ID je pak postaveno na prvku čtvercových modulů, jako tomu bylo např. u loga eu2009.cz.
Prakticky kdekoliv lze pracovat s dekorem složeným z loga – na tašky, papíry, obálky, CD, tapety apod. Pracuje se jak se samotnou značkou, tak názvem, nebo rokem založení, GPS souřadnicemi apod., variant je neomezeně.“
Web
Vedle loga byla v rámci grafického manuálu vytvořena i grafická stránka nového webu, včetně nové navigace a systému – na webu se podílel také extrémně talentovaný programátor z mého týmu – Vojta Kinkor. Má pevně usazené menu v roletách, které lze libovolně otevírat, i zavírat pro rychlou navigaci, slouží i jako mapa webu a na pozadí se pak mění jak fotografie, tak patterny/dekory složené ze značky.
Vizitky
Vizitky pracují na principu mozaiky. Lze je k sobě přikládat několika způsoby a můžeme vytvořit jak logo, tak nekonečnou mozaiku, zdůrazňující, že jednotliví zaměstanci jsou jednotlivými články celku. Při složení přední a zadní strany navíc získáme i rok založení školy a její GPS souřadnice. Nechybí symboly pro přehnutí na čtvercový formát s možností odtrhnutí adresy školy z kraje vizitky
Obálky a hlavičkový papír
Odtrhávací línií u obálky A5 je oddělena adresa a logo školy, po odrthnutí znovu vznikne z obálky čtverec. U obálky 210x100mm se zašlo ještě dál, jsou na ní vyznačeny segmenty loga – dva čtverce s prázdným vnitřkem, pro vystřihnutí či vytrhnutí, a z obálky si tak každý může doma vyrobit samotné logo školy. Obálku lze také přiložit k hlavičkovému papíru a získáme další značku s informacemi.
Co říkáte na nový vizuální styl vy? Líbí se vám?
Další informace: Garcy Vizu Artist weby: www.garcy.net a www.zmen.se
Tisková zpráva
https://www.designportal.cz/loga-corporate_design/gymnazium-jana-nerudy-logo.html
22.06.10