Hodnocení čtenářů
( hlasů)Že i folklorní soubory mohou mít moderní logo a vizuál, dokazuje Folklorní soubor Haná Přerov. Během uplynulého 18. ročníku Folklorního festivalu Přerov představil soubor novou identitu, kterou pro Hanáky navrhnul architekt, grafik a člen souboru Milan Šuška. Nové logo Folklorního souboru Haná Přerov ukazuje, že v logu folklorního souboru, cimbálovky nebo sboru nemusí nutně být pár tanečníků. Že naopak může čerpat z regionálních tradic a představit je lidem srozumitelně, jednoduše a moderně.
Zatímco v původním logu, které pro soubor navrhla na začátku desátých let Magda Barboříková, tanečníky symbolizoval pár odložených hanáckých bot, to nové se výrazně hlouběji zaobírá původem tanečníků, tanců i písní, které soubor zpracovává. Návrh zahrnuje nejen logo a jeho využití na merkantiliích, ale také barevnost a doplňkové symboly, jakými je právě srdce, klásek a osení. Autor návrhu Milan Šuška spolu se členy souboru návrh představil na uplynulém ročníku Folklorního festivalu Přerov, který se konal 7. a 8. června 2024 v Přerově.
„Logo je graficky velmi jednoduché a čisté, přitom s odkazem na lidové výšivky a snadno srozumitelné pro všechny.“
Tomáš Barbořík, vedoucí souboru
Nové logo
Explikace
Ing. Arch. Milan Šuška, Ph.D., architekt, grafik a člen souboru
„Logo je založeno na motivu srdce, které se opakuje téměř na všech součástkách hanáckého kroje. Kromě toho jsem hledal něco srozumitelného, snadno aplikovatelného i v běžné komunikaci, kterou denně používáme. Symbol srdce najdete na dívčích hanáckých střevíčcích i na dnes už vzácných „ocáskových kožíšcích“, které se nosily do konce 18. století.
Jednoduchý čtvercový logotyp se proto skládá z písmen proložených symbolem srdce. Háčky a čárky ve slovech pak symbolizují klásek a osení, které jsou snad tím nejvýraznějším atributem, které si historicky s Hanou spojujeme. Pro barevnou paletu návrhu jsem sahal do emocí, které si s tancem a lidovou hudbou vybavujeme, ale také do geografického vymezení oblasti, stejně jako do nejčastějších témat, které se v písních objevují. Červená zastupuje lásku, zlatá hanácké bohatství, zelená a tmavě zelená krásu a slavnostní obřadnost hanáckých tanců. Modrá symbolizuje Přerov jako oblast Zábečví, bordó je barvou duchovní, růžová ukazuje na něhu a tmavě modrá nazvaná „daleká, hluboká“ je reminiscencí na jednu z nejkrásnějších ukolébavek z regionu, píseň Daleká, šeroká.
Barevnost návrhů budeme ještě postupně krystalizovat. Možná, že některé barevné varianty opustíme, nebo naopak budeme k některým tíhnout natolik, že se ukážou jako stěžejní. Folklorní soubor je myslím vždy velmi svéráznou skupinou lidí s osobitými názory nejen na folklor, a proto mě baví, že můžeme k výsledku dospět společně.“
Písmo:
- hlavní písmo: Bahnschrift, Aaron Bell
- doplňkové písmo: DejaVu Sans, Štěpán Roh
Ukázky
Zdroj a foto: hanaprerov.cz