Již pošesté vyhlašuje společnost Henkel Central Eastern Europe se sídlem ve Vídni výroční uměleckou soutěž Henkel Art.Award. určenou pro umělce z 29 zemí střední a východní Evropy a centrální Asie, tentokrát v kategorii průmyslového designu. Soutěží podporující mladé a talentované umělce chce společnost Henkel přispět k procesu evropské integrace a zvýšení kulturního povědomí v regionu. Vítězkou loňského ročníku vyhlášeného v oboru fotografie se stala česká umělkyně Soňa Goldová.
Soutěž Henkel Art.Award. se věnuje třem významným oblastem moderního umění â kresbě, fotografii a designu, které se v tříletých cyklech střídají jako hlavní témata. Peněžní odměna pro vítěze byla v letošním roce zvýšena z původních pěti na sedm tisíc eur. Vítěz evropského kola se bude moci zúčastnit společné výstavy děl všech finalistů, která proběhne v listopadu ve Vídni. Navíc pro něj bude uspořádána samostatná výstava v jeho vlasti. Výstava fotografií loňské vítězky, české umělkyně Soni Goldové, proběhne od 5. června do 1. července v kavárně Národní galerie v Praze.
Finalisty a vítěze ceny Henkel Art.Award vybere mezinárodní porota, která se sejde ve Vídni. Ještě předtím však vybere česká porota složená z místních odborníků na design díla pěti nejlepších umělců, která postoupí do evropského finále. Každý umělec mladší 40 let může do soutěže přihlásit maximálně 3 svá díla výhradně z oblasti průmyslového designu a vytvořená po roce 2004. Součástí přihlášky musí být i dokumentace děl â kompletní návrhy nebo plány, případně fotografie â a životopis v angličtině nebo němčině s podrobnými údaji o umělecké kariéře. Uzávěrka přihlášek českého kola je 8. června 2007.
Průmyslový design se zabývá návrhem, kompozicí, tvarem a strukturou různých objektů, u nichž se předpokládá průmyslová velkovýroba. I když se zaměřuje především na tvorbu technických předmětů, od dveřních klik až po vysokorychlostní vlaky, patří sem i průmyslově vyráběné řemeslné výrobky. Průmyslový design zohledňuje jak funkční, tak estetická hlediska. V poslední době se významným nástrojem při jeho tvorbě staly počítače prostřednictvím programů CAD. Termín âprůmyslový designâ použil poprvé v roce 1919 novozélandský designér Joseph Sinel, kořeny má však v anglickém uměleckém hnutí Arts and Craft z konce 19. století. V sedmdesátých letech se výrazně uplatňovaly převážně principy funkcionalismu, v současné době vítězí estetičtější, ekologičtější a sociálnější přístup. Společnost Henkel CEE úzce spolupracuje na soutěži s kulturním sdružením KulturKontakt Austria.
Zájemci o účast v soutěži z České republiky mohou získat podrobnější informace o Henkel Art.Award. na telefonu +420 220 101 267 nebo adrese alena.oswaldova@cz.henkel.com.
Martin Kalda
https://www.designportal.cz/souteze-tendry/henkel-art-award-soutez.html
07.05.07