Škola vizuální komunikace, která otevírá dveře každému. V tomto roce nově otevírá jednoletý kurz Grafika pro pokročilé, kterému předchází jednoleté rekvalifikační studium – Interaktivní design.
Právě dokončuji studium na IDM a vzhledem k převratným novinkám bych vás ráda se školou seznámila. IDM otvírá již 5. rokem jednoletý rekvalifikační kurz Interaktivní design a tento rok nově kurz Pokročilá grafika. V příštích letech ho mají následovat další pokročilé kurzy v oblasti webdesignu a fotografie. Kromě dalšího kurzu je novinkou kompletní redesign IDM. Za redesignem stojí tři osoby â ředitelka Institutu Radka Kamenická, webový architekt Karel Minařík a grafický designér Jan Tippman. Grafická podoba webovek vystihuje tři oblasti, na které se IDM specializuje.
Rekvalifikační studium v sobě zahrnuje tři oblasti â grafický design, webdesign a fotografii. V rámci tohoto jednoletého kurzu se naučíte parádně sázet v Indesignu, kreslit všechno možné v Ilustrátoru, retušovat fotky ve Photoshopu, udělat si vlastní banner nebo stránku ve Flashi a Dreamweaveru, zkusíte si fotit reportážní fotografii venku nebo třeba portréty a produkty v ateliéru, nadrtíte se typografická pravidla tak, že už si normálně nepřečtete ani noviny a tak dále. Studium je ukončeno závěrečnou obhajobou absolventské práce, kterou si student zvolí z předepsaných okruhů (např. reklamní kampaň, fotomontáž, sazba, logo a design manuál …). Tomu všemu předchází samozřejmě pěkná dřina.
Jak moc je při práci náročné studovat tuto školu závisí na tom, zda v oboru už předtím pracoval a jakým množstvím talentu ho příroda obdarovala ;-). Příjetí na IDM se hodnotí dle zaslaného portfolia a přijímacích zkoušek, kde se ukáže kolik toho už umíte a jak jste s praxí daleko. Přičemž zasílání portfólia je nyní novinkou, v minulém roce jsem procházela pouze vstupním testem, ale osobně myslím že není čeho se při přijetí obávat. Studium se pak skládá z přednášek a praktických hodin, kdy sedíte u počítače nebo v případě fotografie – se snažíte v ateliéru probudit uměleckého ducha. V průběhu studia studenti musí plnit domácí úkoly, které jsou ohodnoceny známkou. Takže motivace je zde patřičná a myslím, že je důležité abyste kromě zájmu pracovat jako grafický designér měli o tento obor zájem, zájem se neustále vzdělávat, obohacovat a vyhledávat k tomu příležitosti.
Ke komunikaci se studenty slouží Netportal. Zde má student přehled o svém rozvrhu, rozvrhu jiných tříd (máte možnost si tak jít zopakovat to, co vám zrovna dvakrát nešlo nebo si vyslechnout přednášku jednoho konkrétního předmětu od jiného lektora), o probíhajících konzultacích (nejen svých, ale i spolužáků, přičemž se nekonzultují jen úkoly, ale také různé problémy z oboru), hodnocení svých úkolů, k dispozici je též knihovna (k zapůjčení je i fotoaparát) a v neposlední řadě kontakty na spolužáky a lektory. Hned úvodní stránka vám zahlásí, kde jsou jaké změny a tyto změny vám pro jistotu ještě přijdou na mail. Lektoři jsou vám k dispozici i v případě, že se nejedná o školní záležitosti a rádi pomohou vyřešit kdejaký problém. Všem úkolům předchází konzultace než padne výsledná známka. Tím student získá možnost najít chyby, poučit se z nich a opravit je. Student má také možnost přizvat do takové konzultace i jiného lektora, než který je k danému úkolu přiřazen. Samozřejmě se stane, že názory na zpracování úkolu se mohou u lektorů lišit, ale pamatujte, že design je věc individuálního pohledu. Každému z nás vyhodnocuje mozek vzhled daného předmětu jinak, proto se názory na stejnou věc budou lišit.
Úkolem IDM asi není vás naučit grafické cítění, s tím se rodíte, úkolem je spíš vás dovést k výsledku, který uspokojí âÂÂ7 z 10 uživatelůâ a takový výsledek bude správně komunikovat. Samozřejmě je důležité, aby výsledky vaší práce odrážely âÂÂtrendyâ dnešní doby. Rekvalifikační kurz Interaktivní design je zaměřen víceméně na vnesení člověka do oboru, pokročilý kurz grafiky bude spíš zaměřen více na design a praxi. Je škoda, že právě už v Interaktivním designu není předmět, který by se více soustředil na estetické hledisko a směry, kterými by se měl budoucí grafik ubírat.
Výuka na škole mi toho dala určitě hodně, seznámila jsem se a naučila se mnoha novým věcem. Nejvíce mne mrzelo (a nebyla jsem určitě sama :-)), že je to pouze roční studium. Více praktických cvičení vás vybičuje k lepším výkonům a prohloubení kreativní stránky. Velmi jsem si cenila přístupu lektorů. Nejen kvůli ochotě řešit různorodé problémy ohledně designu, softwaru nebo typografie, ale taky kvůli diskuzím, přátelském přístupu, trpělivosti a nadhledu. Tak jako všude, došlo i k nějakým konfliktům, co však hraje důležitou roli je snaha institutu studium vylepšit a zkvalitnit. Vedení nestojí v pozadí, když se řeší problémy, ale komunikuje a vyhodnocuje. A to je pro rozvoj školy to nejdůležitější.
Přihlášky je možné zasílat už jen do 14. 6. 2007, takže, pokud máte zájem, určitě neváhejte :).
Další informace o Institutu digitálních médií.
Judita Hlinková
https://www.designportal.cz/nazory-komentare/institut-digitalnich-medii.html
11.06.07