Před týdnem jsme na Design portálu představili nové logo a vizuální styl města Frenštát pod Radhoštěm, jehož autorem je brněnská agentura UNIFER. Jedná se o první logo, které město má, návrh tak nenavazuje na žádný předchozí verzi. Vítězný návrh vzešel ze soutěže, ve které se utkalo 27 soutěžních návrhů. Na to, jak se nové logo povedlo, jsme se zeptali grafiků a studií. Ukázky i explikaci najdete v samostatném článku.
„Nové logo města je inspirováno tradičními symboly Frenštátu pod Radhoštěm a jeho okolí. V logu lze rozpoznat nejen Beskydské vrcholky, kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, ale také podloubí radnice nebo rohy boha Radegasta, patrona celého regionu. “
Jaroslav Štigler, head of design v agentuře UNIFERu a hlavní tvůrce loga
Hodnocení čtenářů:
Hodnocení odborníků:
S nabídkou hodnocení oslovujeme vybrané designéry a zástupce studií uvedených v adresáři studií na Design portálu. Názory zobrazujeme v pořadí, v jakém dorazily.
Existuje celá řada uchopení městských identit — od minimalistických přístupů postavených na drobném zásahu do typografie po „vyprávěcí“ přístup. Frenštát je ten druhý případ, kdy autoři v explikaci zmiňují dokonce 5 motivů vepsaných do novodobého erbu. Osobně fandím opačnému přístupu, kdy značka nepotřebuje odvyprávět tolik vrstev najednou a unikum místa přirozeně odmaká doprovodná vizuální identita.
Samotné logo je v obecné rovině dobře čitelné a pro veřejnost zcela nekonfliktní. Maximálně by si měli frenštátští ohlídat, aby jejich stánek na veletrhu cestovního ruchu nestál hned vedle štramberských. Nicméně bude-li město chtít svou grafiku dál rozvíjet a navázat aplikací sdílené identity jinak nežli reprodukcí all-in loga, může se ještě hezká řádka čel orosit, jak z toho úspěšně ven. Držím Frenštátu pěsti.
Štěpán Holič
LEMON DESIGN
Nové logo Frenštátu pod Radhoštěm na mě působí poněkud vlažně, neurazí, ale ani nenadchne. Oceňuji snahu zachytit tradiční symboly jako Beskydské vrcholky, kapli sv. Cyrila a Metoděje, radniční podloubí a rohy boha Radegasta, nicméně celkově mě celá JVI nijak zvlášť neoslovuje. Logo je příjemě minimalistické „moderní“, ale chybí mu určitá dávka originality nebo hravosti (podobná loga už jsme viděli mnohokrát). Výsledný dojem je poměrně konzervativní, což je škoda, protože toto město by si zasloužilo něco odvážnějšího a živějšího. Navíc mi v nové vizuální identitě chybí jakýkoliv vtip, přijde mi, že vše je postaveno na jednom opakujícím se patternu a to je tak asi vše, což je podle mého názoru málo.
Za mě je to hodně povedené a nadčasové. Myslím si, že by to mohla přijmout i veřejnost, která obecně redesigny nemá ráda, protože tam není žádný umělecký výstřelek, ale čistá práce se symbolikou města.
Petr Jančárek
WolfWay
Je zajímavé, jak se lze velmi promyšlenou kombinací velmi lokálních a specifických symbolů dopracovat k výsledku, který originální není vůbec. Zaměnitelných podobných log koluje celá řada. Takže takový přístup by vlastně neměl být špatný, když ho následuje tolik měst. Jenže… Řemeslně to není zlé, s dlouhými víceslovnými názvy je vždycky potíž, ale necítím žádnou atmosféru místa. Pro mě je to sterilní a formální, bez emocí. Frenštát neznám, pokud logo charakteru města odpovídá, tak budiž. Pokud mě to má lákat k návštěvě, tak bohužel. Pokud to má sloužit čistě komunikaci radnice s občany, potom to může fungovat.
Zdeněk Sládek
Studio Protein
Nové logo města Frenštát pod Radhoštěm pravděpodobně splní svou funkci v regionálním horizontu. Osobně mám pocit, že od změny logotypu města Litoměřice se s tímto řešením u dalších měst a obcí roztrhl pytel. Co vidím jako zásadní selhání poroty a autorů, je až neuvěřitelná podoba s vizuální identitou Univerzity Karlovy představenou na podzim roku 2023. Využití rastrů, barevnosti, mísení tón v tónu, návrhy reklamních nosičů nebo merche jako takového. Město tím prakticky ihned ztrácí možnost efektivní propagace, originality a unikátnosti.
Jako tvůrci vizuální identity pro UK jsme oslovili přímo autory i město Rožnov pod Radhoštěm s rychlým srovnáním duplicity a požádali o rekaci před sepsáním těchto slov.
Jan Pilik
Autority
Máte zájem se připojit k dalším hodnocením? Napište nám.
Ukázky najdete v článku
Zdroj a foto: mufrenstat.cz