„Odjakživa mě bavilo kreslit a malovat. Když jsem po škole dostal příležitost koupit stroje na broušení skla, dlouho jsem neváhal a zřídil si malou dílnu přímo u rodičů v garáži,“ vypráví Jakub Balhar, který se tvoření ze skla věnuje zatím ve volném čase a za svůj největší dosavadní úspěch považuje spolupráci se špičkovou karlovarskou sklárnou Moser. Jakub věří, že jednoho dne se bude moci své vysněné práci – navrhování ateliérového skla – věnovat na plný úvazek.
Jak jste se k broušení skla dostal?
Už od mala mě bavilo kreslit a malovat. Když jsem se měl rozhodnout, co bych chtěl v životě dělat, přišla mi do cesty škola v Kamenickém Šenově. Jako kluka mě tak trochu automaticky šoupli do brusírny, protože je to fyzicky náročnější než ostatní studijní obory. Mně to ale nevadilo a brzy jsem si to hraní s tvary výrobků opravdu zamiloval. Po maturitě jsem začal cestovat po světě a zhruba v roce 2011 se mi přes kamarádova otce naskytla příležitost koupit dva starší, ale zrestaurované stroje na broušení skla. Dlouho jsem neváhal a zřídil si malou brusičskou dílnu u rodičů v garáži.
Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch?
Můj největší dosavadní úspěch je spojení se s karlovarskou sklárnou Moser, pro kterou jsem navrhl vázu Ball, která byla součástí kolekce k oslavě 160. výročí založení sklárny. Letos k váze Ball přibyla ještě mísa, kterou jsem vymyslel jako funkční dekorativní objekt. Když mísu nepoužíváte, může být postavena na bok a stát se tak sochou v interiéru.
Co vás při práci nejvíce inspiruje?
Hlavní a největší inspirací mi jsou mé dvě dcery, manželka a společné zážitky s nimi.
V čem je vaše dílo jedinečné?
Mé dílo je pro mě jedinečné v tom, že si ho dokážu vymyslet, navrhnout a skoro celé vyrobit úplně sám. Snažím se vymýšlet jedinečné kusy, které jsou téměř vždy náročné na výrobu. Není na světě moc lidí, kteří se věnují broušení skla a zároveň brousí své vlastní věci. Většina designerů navrhne výrobek a ten pak pošle do výroby, kde ho vyrobí skláři a brusiči.
V současnosti pouze navrhujete design nebo se podílíte i na samotné výrobě?
Spolupracuji s několika firmami, pro které navrhuji design jejich výrobků, ale do výroby nijak fyzicky nezasahuji. Pokud jde o moji vlastní ateliérovou tvorbu, tak tam kromě práce na huti dělám úplně všechno.
Jaký je váš profesní cíl?
Mým snem je tvořit ateliérové sklo. Chtěl bych se stát sklářským výtvarníkem a zároveň zručným brusičem skla. Přál bych si, abych každý den mohl pracovat na svých nápadech, skrze sklo je přivádět k životu a zároveň za to dostat zaplaceno tak, abych uživil rodinu.
Děkuji za rozhovor
Zdroj a foto: Jakub Balhar