Fotografie — nedílná součást grafického designu, vždy doprovázela tiskovou sazbu i publikování online. Nyní se na výsluní dostává novinka. Prodej levných fotografií, tzv. Microstock. V článku najdete jak základní informace o tom, co si pod tímto pojmem představit, tak hodnocení kvality a tipy na kvalitní Microstock fotobanky.
Odkud je Microstock fotografie?
Není překvapením, že fotografie nebyly vždy digitální. Existovali agentury, a dosud existují, jenž se fotografií zabývali na profesionální úrovni. Dodržovali vysokou kvalitu obrazového materiálu, měly pevný okruh profesionálních fotografů a služby za cenu odpovídající veškeré práci s tím spojené.
Dnes, ale píšeme online, fotíme digitálně, nebo sami tvoříme grafiku pro web. Situace se mění. Kinofilm, a mnohdy ani papír už není třeba. Získání kvalitního fotografického materiálu je jednodušší a tak cena padá. Díky tomu před pěti lety vznikl obor Microstock fotografie. Cena za fotku se z několika tisíc dostává na desítky či stovky korun.
Kvalita?
Upřímně? Kvalita microstocku je sporná. Stejně jako na univerzitách je Wikipedie terčem posměchu, jako zdroj amatérů, tak blogy nebo YouTube jsou označovány jako hlas sprostého lidu. Microstock fotografie, čerpající zejména z neodborné komunity je tak závislá kvalitativně na tom co kdo přinese. A to i přesto, že fotky podléhají schválení. Je to živá a flexibilní cesta, i když díky tomu o něco přicházíme.
Subjektivní názor autora: „Jsem otevřený novým postupům. Wikipedie je pro mě stejně důvěryhodná jako kterýkoliv jiný názor. Je stejně subjektivní, jako kterákoliv kniha nebo televize. Je totiž jen na mě čemu uvěřím a čemu ne. Co jak čtu. A musím přiznat, že v dnešním přemedializovaném světě, kde máme sotva šanci poznat co je propagace a co nezaujatý názor, je to jedna z cest, díky které si zachovávám objektivitu.“
Ve fotografii vždy budou existovat situace, které bez vybavení a vzdělání nezvládne každý. A na tyto situace by se měla současná oblast klasického prodeje fotografií zaměřit. Vše ostatní bude zvládat lépe, flexibilněji a bezpochyby levněji Mikrofotobanka. Společně s tím se budou měnit i návyky nakupujících, kterým k tomu dodatečně pomůže i současná zmedializovaná krize.
Co to je Mikrofotobanka?
– nakupujete fotky za ceny běžně do 500 Kč
– komunita uživatelů hraje klíčovou roli
– pokud sami fotíte, prodáte fotky bez námahy
– platíte kartou nebo Paypalem, fotografie máte okamžitě
– díky bonusovým programům můžete dále ušetřit
– můžete fotografie nakupovat i za paušální poplatek
– rychlá a levná cesta jak dostat fotografii ve svém návrhu
Příklady
iStockPhoto – praotec mikrofotografie
Shutterstock – ta, která se zaměřuje na předplatné
Fotolia – největší obraty fotografům, tvrdý byznys
Dreamstime – trošku od každého
Pixmac – maximálně jednoduché ovládání
A jako bonus pro naše čtenáře Pixmac připravil 50x 3 kredity navíc při libovolném nákupu na Pixmac. Stačí zadat při nákupu slevový kód DESIGNPORTAL a máte třeba 2 megapixelovou fotku zdarma.
Autorem článku je Vítězslav Válka, který nyní dělá pro Pixmac.
Odkazy:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikrofotobanka
http://www.pixmac.cz
http://www.istockphoto.com
http://www.shutterstock.com
http://www.fotolia.com
http://www.dreamstime.com
Bonus pro čtenáře Design portálu
Vítězslav Válka
https://www.designportal.cz/nazory-komentare/microstock-fotobanka-krize.html
23.04.09