Michael Rosa, Julia Polok a Dominik Uhlíř. To jsou jména tří mladých umělců, jejichž díla z třineckých ocelových produktů vybrala odborná porota jako nejlepší ve druhém ročníku soutěže WERK DESIGN pro mladé tvůrce.
Soutěž vyhlásily Třinecké železárny u příležitosti svého 180. výročí. Mladí tvůrci do 30. let včetně studentů uměleckých škol přihlásili 109 konceptů spotřebního předmětu, designového doplňku či uměleckého objektu z ocelových produktů. 72 z nich splnilo podmínky soutěže a postoupilo k pětikolovému hodnocení. Do finále pak odborná porota vybrala osm finalistů.
„Vidět naši ocel ve zcela nových a nečekaných kontextech, zejména v uměleckém prostředí je pro nás vždy ohromným překvapením. Mladí lidé dokázali, že ocel, kterou v Třinci vyválcujeme pro různé obory průmyslu, je dostatečně ušlechtilá i pro zvelebení našich domovů. A báječně se k tomu hodí,“ podotýká Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren. Velkým zájmem studentů byl společně s ostatními porotci potěšen.
Svítidlo Industrial beauty
Odbornou porotu nejvíce zaujalo pojetí industriálního svítidla nazvaného Industrial beauty mladého tvůrce Michaela Rosy. „Jde o minimalistické přenosné svítidlo inspirované principem cívky, kdy navíjením kabelu odhaluje nebo zahaluje design světla a je tedy velmi variabilní. „Při navrhování jsem si zadal, že by tvarové řešení mělo být co nejjednodušší s minimální spotřebou materiálu. Celé světlo je tedy vytvořeno pouze z jednoho kusu drátu ohýbaného pomocí CNC ohýbačky a dvou skruží, které celkový tvar zpevňují a zároveň vymezují prostor navíjení kabelu,“ říká o svém vítězném díle, za které si odnáší hlavní cenu 50 000 korun.
Multifunkční židle Stella
S kovovou tkaninou a kruhovou ocelí pracovala studentka Julia Polok, která ji přetvořila v jednoduchou multifunkční židli nazvanou Stella. „Kromě posedu nabízí tato židle svým uživatelům možnost zavěšení věcí na úchyt na konstrukci. Taktéž vytváří prostor pro odložení časopisů, či polštáře. Je určena pro komerční prostory, hodí se do industriálního prostředí,“ říká o své práci mladá tvůrkyně.
Víceúčelový stolek Kumo
Víceúčelový stolek, který ušetří prostor a se rychle promění v servírovací stolek, může být i stolkem nočním, odkládacím, konferenčním, či botníkem a díky své mobilitě může plnit různé funkce i v jiných částech bytu či kanceláře. Taková je práce mladého designéra a příležitostně i interiérového architekta Dominika Uhlíře a jeho stolku Kumo. „Při své tvorbě se snažím navrhovat především užitečné objekty s dlouhou životností. K tomu patří jednoduché tvary, vhodný materiál, kompaktní rozměry i víceúčelovost. Pak totiž mají vyšší předpoklad k delšímu setrvání s jejich majitelem či majiteli,“ dodává ke svému multifunkčnímu stolku jeho tvůrce.
Výběr vítězných prací měla v rukou odborná porota. Tvořili ji architekt Jan Šépka, respektovaný průmyslový designér Martin Žampach, Irena Moderová, Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy a finanční ředitelka hutě Radomíra Pekárková.
Zdroj a foto: trz.cz