Diplomová práce Michaela Dolejše, studenta Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, zpracovává návrh nové vizuální identity Národního technického muzea. Cílem diplomové práce je pozvednout současný vizualní styl NTM a vyřešit, jak by se instituce tohoto charakteru mohla do budoucna prezentovat.
Práce vznikla pod vedením doc. MgA. Kristíny Fišerové. Oponentem pak byla MgA. Věra Marešová.
Hlavním cílem této práce bylo vytvořit vizuální systém a jazyk, který by vystihoval ráz technického muzea a zároveň byl dostatečně hravý a přitažlivý pro široké množství věkových skupin, které muzeum navštěvuje. Bylo tedy potřeba vytvořit styl, který by byl okamžitě rozpoznatelný, použitelný a neztratil se v kontextu ostatních galerií a muzeí, které denně bojují o naši pozornost pomocí plakátů a dalších medií. Muzeum samotné je navíc ideální prostředí, ve kterém se dá znovu připomenout úspěchy naší země a dodat tím hrdost a inspiraci veřejnosti.
Pro tento účel bylo vytvořeno velké množství tiskových i digitálních materiálů, které se snaží ucelit celkový styl a udělat ho co nejvíce modulární a rozšiřitelný do budoucnosti. Vzniklo jak nové logo, které je inspirované samotnou budovou NTM, ale i další podpůrné prvky, které vyprávějí příběh historie muzea a mohou se dále rozvíjet.
Tiskovou část doplňují nejrůznější plakátové vzory v různých formátech, nejrůznější vizualizace novin, letáků či pohlednic. Ty doplňuje plakátový generátor pro přímé zapojení návštěvníků. Mohou se například objevit na multifunkčních obrazovkách přímo v muzeu. Ty jsou využity i jako součást orientačního systému a doplňují nové ikony a popisky.
Digitální stránku obsahuje zejména nový web, ale také interaktivní aplikace pro děti, které umožňují více prozkoumat jednotlivé exponáty ve více zajímavé formě pro dnešní generaci. To platí také o návrzích virtuální reality, které ukazují, jak by se dále mohla rozšířit programová nabídka muzea v budoucnosti a jak by s ní vizuální styl mohl pracovat.
Barevná paleta je omezena na černou, šedou a bílou, která se nejvíce hodí k širokému množství barev fotografií, které by muzeum mohlo využívat pro prezentaci.
Jednoduchost, která dále vyvíjí
Hlavní přínos můžeme vidět v jednoduchosti a rozmanitosti vizuálního stylu, který může být použit na pestrém spektru aplikací a stále být vyvíjen dále. Cílem bylo rozšířit povědomí o technické historii českého národa jednoduchou, ale propracovanou vizualizací a zvýšit veřejné mínění o muzeu.
Pro autora samotného byla tato práce také impulzem, aby se ze své pozice snažil více pochopit cíle a plány podobných institucí a poskytl jim co nejširší škálu řešení, která mohou dopomoci ke kýženým změnám.
Zamyšlení se nad komerčními důsledky úspěchu i neúspěchu je jednou z nejdůležitějších úloh dnešních mladých autorů a podepsalo se i pod tuto práci.
„Doufám, že tato práce pomůže rozpoutat diskuzi ohledně současné situace Národního technického muzea a že se její vizuální stránka dokáže posunout v něco, na co můžeme být všichni pyšní,“ vysvětluje Michael Dolejš.
Zdroj a foto: michaeldolejs.com