Článek

Pište správně česky

Pište správně českyPište správně česky

Ať už jste grafik, copywriter, web designer nebo obchodník, určitě byste neměli minout knížku, která si klade za cíl jedinou věc – naučit vás psát správně česky. Žádná nezáživná teorie, ale vtipná a srozumitelná vysvětlení nejčastějších chyb, se kterými se korektoři Petr a Dalibor Behúnovi v praxi setkávají.

Academia film Olomouc 2010

Kniha je rozšířeným vydáním poměrně úspěšného seriálu Hříchy pro šíleného korektora, který Petr a Dalibor Behúnovi publikovali na serveru Interval.cz. Váháte-li s objednáním knihy a dosud jste na žádný z dílů tohoto seriálu nenarazili, bude nejlepší začít právě s nimi – samotná kniha se nese ve velmi podobném duchu.

„Nenajdete v ní vyjmenovaná slova ani tabulku s přehledem slovních druhů.“

Nejde o učebnici češtiny, ale o souhrn nejčastějších chyb, se kterými se autoři v praxi setkávají. Pokud, stejně jako já, usínáte při čtení neohrabaných teoretických pravidel (a souvisejících výjimek), ale rádi byste „jen“ psali lépe česky, je kniha určena právě vám. Každý z uvedených příkladů je sice uvozen odbornou terminologií a latinskými výrazy, vždy ovšem následuje čtivé, lidsky srozumitelné vysvětlení a praktické příklady. Autoři se neštítí postavit se k tématu přímo a s vtipem. Forma i obsah textu tak vlastně mohou sloužit jako vzorový příklad toho, o čem autoři píší. Tedy o tom, že psát správně česky může být vlastně docela zábavné hraní se slovy.

Kniha je rozdělena na čtyři části: pravopisnou, stylistickou, typografickou a dodatek, ve kterém je uvedeno několik tipů, které se k samotnému psaní vztahují nepřímo (další zdroje, jak při psaní a korekturách postupovat apod.).

„Automatické ‚kontroly pravopisu‘ využívejte, ale nespoléhejte na ně.“

Gramatická část je rozdělena na dvanáct kapitol, ve kterých pochopíte, jak se vyhnout nejčastějším chybám při psaní velkých písmen (jižní Austrálie, nebo Jižní Austrálie?), vlastních jmen (Nizozemsko, nikoliv Nizozemí ani Holandsko), přídavných jmen (prostředek čisticí, nebo čistící?), zkratek a titulů, zájmen („sebe samy“, ale „sami sebe“), číslovek (23,12 metrů nebo metru?) a přechodníků. Kromě toho se dozvíte, jak správně stupňovat (aneb proč je slovo „nejoptimálnější“ nesmysl) nebo kde psát „s“ a „z“ (dát nohu s pedálu, zhlédnout video). Na závěr gramatické části je rozsáhlá kapitola o psaní čárek, kompenzovaná motivační kapitolou o dubletech – tedy případech, ve kterých jsou oba užívané tvary správně („diskuse“ i „diskuze“). V poslední kapitole jsou uvedeny příklady dalších častých chyb, které nebyly obsaženy v předchozích kapitolách („na shledanou“, a ne „nashledanou“, „scenárista“, a ne „scénárista“ apod.).

„Naše služby můžete využít na jakékoliv kterékoliv pobočce.“

Ačkoliv může většina z těchto kapitol znít pro většinu lidí zcela samozřejmě, nejde pouze o příklady, nad kterými by šlo mávnout rukou a říct: „… hlavně, že si rozumíme!“ Krom toho, že zbytečné chyby mohou z e-mailu, výroční zprávy nebo inzerátu udělat parodii na sebe sama, mohou způsobit i vážná nedorozumění. Například je dobré vědět, že „žluto-modrá“ znamená žlutá a modrá (třeba u pruhovaného trička), ale „žlutomodrá“ je obyčejná zelená (smíchaná ze žluté a modré). Podobných příkladů, kdy nenápadná chyba může zcela změnit význam sdělení, obsahuje kniha spoustu. Zajímavosti, jako třeba původ slova „lobbování“ (z anglického „lobby“ – místnost, ve které se poslanci britské Dolní sněmovny od 19. století setkávali s veřejností), pak mohou vést k příjemnému zvolnění obchodních jednání s klienty…

„Ano, není tam gramatická chyba a ano, je to srozumitelné. Takhle to ovšem vypadá, když píšeme v češtině, ale ne česky.“

Druhou část knihy, zabývající se stylistikou, je zbytečné podrobně rozepisovat. Jsou v ní obsaženy tipy, které vám pomohou napsat sice totéž, ale čtivě. Kromě odůvodněného pranýřování zbytečného užívání anglicismů autoři nabádají k psaní vhodnou a přirozenou formou, opět s výmluvnými příklady.

300 g steak za 120,- Kč?!

Třetí část knihy obsahuje základy typografie, tedy informace, který by každý grafik měl bezpodmínečně znát. Jde v podstatě o výčet tradičních chyb při používání pomlček a spojovníků, uvozovek, mezer či závorek a chyb při dělení slov.

„Přesvědčete se i přesvědčte se“

Nejde o knížku, kterou by bylo nutné přečíst od začátku do konce. Jde o velmi užitečnou příručku, kterou by měl mít na dosah ruky každý, kdo zodpovídá za texty, u nichž záleží (mimo formální a věcné správnosti) i na pocitu, který čtenáři poté budou mít.

-Pište správně česky – poradna šílených korektorů

Autor: Dalibor a Petr Behúnovi
Vydavatel: Zoner Press
Počet stran: 208
Formát: 168 x 230 mm
Cena: 229 Kč

Další informace o knize najdete na webu vydavatele.

Jiří Sekera

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/recenze-piste-spravne-cesky.html

09.02.10