TechPeaks je startupový akcelerátor v italském městě Trento, který se snaží dát dohromady šikovné lidi z celého světa a nabízí jim velmi zajímavé podmínky. Před několika dny se otevřela možnost podávat přihlášky do druhého kola a zájem je i o české grafiky a designéry. Při této příležitosti přinášíme rozhovor s vývojářem Pavlem Šimečkem, který je zatím jediným čechem, který v TechPeaks působil.
Pár slov o TechPeaks
TechPeaks je určeno jak pro jednotlivce tak celé týmy, kteří už mají nějaký zajímavý podnikatelský záměr, ale není to podmínkou, můžete přijet i bez něj, pouze s cílem připojit se k některému z týmů. V TechPeaks narazíte na kolegy z celého světa a mentory jsou kapacity z USA, Evropy i Asie. Není podmínkou mít vlastní kapitál a zdarma získáte ubytování i pracovní místo. K tomu navíc získáte každý měsíc příspěvek 700 Euro. Grant ve výši až 500 000 Euro je pak připraven k rozdělení mezi jednotlivé týmy v závislosti na jejich výsledcích na konci programu. Jedním z investorů je i Ondřej Bartoš.
Až do 20. ledna 2014 je možnost podávat přihlášky do dalšího kola. To začne v březnu 2014 a potrvá 4 měsíce.
Zdroj: techpeaks.eu
Pavel Šimeček
Pavel je vývojář webových aplikací a služeb. Před odjezdem do TechPeaks působil jako vývojář a vedoucí vývojového týmu v Javě ve firmě Javlin a vyvíjel tam software pro datovou integraci. Kompletní Pavlův profil najdete na stránkách pavelsimecek.cz a nenechte si ujít ani jeho blog o lean metodice, startupech, technologiích a smyslu života.
Začnu se ptát možná trochu od konce. Bylo pro vás půl roku v TechPeaks dobrá zkušenost?
Bez pochyby. Když jsem sem přijel, byl jsem ještě, pokud jde o startupy, dost nepopsaný list. Myslím, že to řada lidí zná z vlastní zkušenosti – zkoušel jsem dělat na různých vlastních projektech. Byl jsem na to sám a nevěděl jsem, odkud na to jít. Nedokázal jsem dělat vývoj i obchod zároveň a hrozně jsem se v tom topil. Na TechPeaks jsem si v hlavě srovnal, co vlastně chci dělat, jak poznat dobrou obchodní příležitost a jak poznat, že je lepší nápad pustit k vodě.
Měli jsme některé dobře vedené tréninky, vyzdvihl bych hlavně validaci podnikatelských nápadů a tréninky prezentace projektu potenciálním investorům. Především jsem ale získal určitý všeobecný přehled a rovněž jistý nadhled, který se z české kotliny získává o dost obtížněji. Přiznám se, že před TechPeaks jsem třeba neznal ani Crunchbase. Nechápal jsem, k čemu je investice do startupů a k čemu naopak není. Hodně těchto věcí vyplynulo ze sdílení ve skupině 62 účastníků z bezmála 20 zemí světa, včetně třeba Nepálu. Je také neuvěřitelné, kolik skvělých mentorů z celého světa jsem tady mohl osobně potkat – dalších několik velmi dobrých kontaktů.
TechPeaks je z mého pohledu trochu vyjímečné v tom, že vám platí 500 Euro měsíčně (v dalším kole to bude 700 Euro), neplatíte pronájem kanceláře ani ubytování. Jaká je s tím vaše zkušenost?
Ekonomická stránka určitě hraje roli. Zvlášť pro lidi, kteří nemají úspory, tohle může být vlastně jediná možnost, jak podobnou zkušenost získat. Popravdě 500 Eur je v Itálii relativně malá částka a pokud chcete trochu žít a nejen přežívat, vyjdete jen tak tak. Např. v porovnání s Německem, kde jsem nějakou dobu také žil, je zde určitě výrazně dráž. Peníze jsou vypláceny jako stipendium, zdravotní pojištění je nutno si platit sám – já jsem si platil minimální české, což stačí, jelikož je tady velká státní nemocnice a kromě zubaře se za péči moc nepřiplácí.
Jaké projekty nebo typy projektů se v TechPeaks vytváří?
TechPeaks je úzce zaměřeno na IT startupy – tj. projekty s potenciálem rychlého růstu a velkým potencionálním trhem. Není určeno pro budování firem bez velkých ambicí, nedejbože pracujících na zakázku. Ale to je jediné omezení. Jinak jsou tady rozvíjeny podnikatelské nápady čítající výzkum lidského genomu i Facebookovou seznamku. Všechny současné projekty jde zkouknout na www.techpeaks.eu. Tedy, pokud máte v zásobě něco opravdu ambiciózního, co je možné škálovat přes světové trhy, tak je to nápad, který na Techpeaks patří.
Zdroj: techpeaks.eu
Jaké předpoklady by měl člověk mít, pokud chce úspěšně fungovat v TechPeaks?
Asi bych začal tím, co považuji za největší zvláštnost TechPeaks – akceptují i jednotlivce bez podnikatelského nápadu. To byl i můj případ. Je totiž možné se na místě přidat k jinému týmu nebo sestavit tým nový. V našem – tedy historicky prvním – běhu TechPeaks byly týmy a jednotlivci zastoupeni asi půl na půl. Osobně jsem ale byl zklamán nabídkou projektů ostatních, jelikož jejich týmy byly většinou buď již uzavřené nebo jejich nápady z mého pohledu nezajímavé. Proto moje doporučení je – nespoléhejte se na ostatní, přijeďte s něčím vlastním a dostatečně ověřeným. Mnozí, co sem s nápadem přijeli, totiž již za týden museli svůj nápad opustit, když nedokázali prokázat, že opravdu existuje atraktivní skupina zákazníků pro produkt, který chtěli vyvinout.
Další nezbytností je, abyste byli komunikativní (v angličtině) a ochotní spolupracovat. Jinak nevyužijete plný potenciál skupiny schopných lidí, která se na TechPeaks vytvoří. Máme tady takové heslo: každý den, kdy nepomůžeš někomu jinému, je ztracený. Občas stačí fakt málo – rozhovor, kontakt na někoho – hrozně to urychluje práci.
Proč jste si nakonec nevybral tým, do kterého byste se přidal?
První běh TechPeaks byl svého způsobu experiment. Inspirovaný jinými startupovými akcelerátory, ale stále experiment. V prvních 7 týdnech programu byly postupně udělovány granty 25 000 Eur projektům, které dokázaly obhájit svůj záměr před komisí. Bylo tedy nutno v rekordním čase přetavit všechny jednotlivce na týmy. Prošli jsme seznamováním a teambuildingem a asi sedmý den po příjezdu jsme sestavovali první verze týmů. Dokážete si představit, jak kvalitně jsme ty týmy asi sestavili.
Bohužel, časový tlak přidělování grantů znemožnil, aby se týmy postupně rozpadaly a promíchávaly, jak by bylo potřeba. U některých týmů to vedlo k rozpadu až po přidělení grantu, u jiných, jako v našem případě pak k tomu, že už jsme se po rozpadu k nikomu nedokázali přidat.
Je nějaký obor po jakém je v TechPeaks větší poptávka? Co třeba grafika…
Záleží to na typu projektu, ale každý startup většinou potřebuje mít zastoupeny všechny potřebné dovednosti ve 2 až 4 lidech. Startupy jsou dneska zpravidla internetové (kvůli škálovatelnosti), takže bez vývojáře a designera se prostě neobejdou. Obojí se v jednom člověku skloubí jen výjimečně, čehož já jsem krásnou ukázkou. Nemám grafický cit a vždycky mě zachraňuje jen Twitter Bootstrap. Samozřejmě někdo také musí vzít pod křídla obchod a prezentaci startupu. Nikdo si nemůže představovat, že si pojede jen to svoje (jen vývoj, jen grafiku), na to je těch lidí v týmu málo, ale všechny potřebné dovednosti byste se měli snažit týmem vykrýt.
Jak na vás zapůsobila samotná organizace TechPeaks a pak i samotné město.
Začnu tím špatným, ať můžu zakončit pozitivně. Tak, jak byl TechPeaks prezentován, tak to vypadalo jako malý ráj na zemi. Nicméně opakovaným posouváním různých termínů a někdy až nedůstojným podmínkám, nabrala celková organizace trochu trpkou příchuť. Slovo „soon“ získalo nový význam a stalo se součástí koloritu. Někteří měli na začátku potíže s ubytováním, z původně avizovaných samostatných pokojů se staly pokoje sdílené. Více než měsíc se nevědělo, zda si jako občané EU máme platit zdravotní pojištění sami, či zda ho máme zdarma. Od začátku nám byl slibován internet domů, ale byl k dispozici až po bezmála dvou měsících. První čtyři měsíce jsme měli kanceláře (dvě velké místnosti pro všechny) se záchody o 2 patra níže a o víkendu bez záchodů. To je jen pár věcí, které mi nejvíc utkvěly.
Nad každou zvlášť se dalo mávnout rukou. Dohromady však dávaly mix určité zahořklosti a ironické atmosféry, což byla škoda. Největší průšvih ale byly grantové peníze. Jelikož šly z peněz místní vlády a pořadatelé neměli dojednány všechny podmínky před startem programu, obhájené projekty si na peníze sáhly nejdříve 5 týdnů před koncem šestiměsíčního programu. Jistě, tyto nesnáze nás jako skupinu stmelily a daly prostor určitým usměvným příběhům: já jsem například domluvil WiFi od italských sousedů s pomocí Google Translate, kamarádi si zase v rámci úspor ručně malovali firemní trička.
Zdroj: techpeaks.eu
Věřím, že většinu problémů organizátoři vychytali na nás a není důvod, aby se v dalším běhu opakovaly. Můj dojem je takový, že organizátoři byli schopni problémy nakonec podchytit, vstřebat zpětnou vazbu a že se chybám do budoucna budou snažit vyhnout. Vlastně dost závidím těm, kteří teď pojedou na velmi vychytaný další běh programu.
Co se naopak hodně povedlo byly tréninky, přednášky a mentoři, se kterými jsme měli možnost mluvit. Byl bych moc rád, kdyby se nám jednou podobné přednášející a mentory podařilo nalákat i do Česka. Myslím, že to tady ocení i milovníci přírody. Trento je krásné historické a kulturní město pod Dolomitami. Jsou tady bohaté možnosti vyžití pro horaly, cyklisty i lezce. Během letních měsíců jsem se hodně zlepšil v lezení po skálách, užil jsem si místní ferraty a zaběhl jsem u Lago di Garda svůj první maraton.
Co byste poradil těm, co se právě rozhodli, že chtějí do TechPeaks?
Do přihlášky nelžete, buďte dostatečně sebevědomí, ale ne zas namyšlení. Buďte velmi konkrétní ohledně dovedností a odkazů na uskutečněné projekty. Já jsem do přihlášky musel točit video, dělal jsem to asi patnáctkrát. Takže pokud také budete točit, dejte si na tom záležet a vejděte se do časového limitu. Jeďte tam se svým nápadem, nespoléhejte se na ostatní. Mějte ten nápad ale dostatečně ověřený – tj. musíte znát dobře jak problém, který řešíte, tak zákazníky, pro které to děláte. Neklaďte si skromné cíle. Jestli nechcete změnit svět, pak TechPeaks není pro vás.
Jaké budou vaše další kroky? (jak je ovlivní/neovlivní účast v TechPeaks)
Poté, co jsem se nedokázal připojit k žádnému týmu jsem určitý čas na vlastní pěst ověřoval nějaké svoje nápady. Dostal jsem se do kontaktu se zajímavými lidmi a mám už domluvené nějaké schůzky na prosinec. Jestli z toho něco bude, nevím. V mezičase jsem naprogramoval www.startme.cz – a jsem domluvený s JIC, že to zaintegrujeme do webu StartupClubu. To je bohužel spíše nezisková činnost, a jelikož musím také z něčeho žít, tak jsem přijal nějaké zakázky, které dělám na živnost. Jedna z nich je pro italskou firmu, na což bych asi bez TechPeaks nedosáhl.
Díky za rozhovor
Článek Pavla Šimečka doplněný o videa z TechPeaks Demo Day najdete na jeho blogu.
TechPeaks
TechPeaks is a program of Trento RISE – the organization that connects several of the major actors in ICT research, education and business in the Trento regionin collaboration with Trentino Sviluppo. It is made in partnership with EIT ICT Labs. TechPeaks is a long-term initiative, already set up and funded for 4 years with 13M€ (~17M$) of committed capital.
Termín pro podání přihlášky
20. ledna 2014
Místo
Trento, Itálie
Délka
4 měsíce (začátek březen 2014)
Zdroj úvodního obrázku: techpeaks.eu
Martin Kalda
https://www.designportal.cz/rozhovory/techpeaks-trento-simecek.html
18.12.13