Článek

Scriba — stylus s haptickou odezvou a nepřehlédnutelným designem

Napsat, že je Scriba stylus, by sice byla pravda, ale nebyla by to pravda celá. Scriba je jedním z těch produktů, který redefinuje podstatu toho, co si pod pojmem stylus dokážeme představit. Rozhodně od této recenze nečekejte záplavu superlativů, ale pokud vás zajímají revoluční produkty, čtěte dál.

Když před deseti lety Steve Jobs představoval první iPhone, doprovázel způsob jeho ovládaní slovy, že nejlepším ovládacím zařízením je prst a stylus vlastně nikdo nepotřebuje. Věc do té chvíle nevídaná. Přesto i po letech jsou tu stylusy stále s námi a nechystají se umřít jako například technologie Flash, jejíž smrt Steve Jobs také předpověděl. Pravdou ovšem je i to, že když se podíváte na stylusy z dob minulých a ty současné, moc se neliší — jako by byly imunní vůči pokroku. Změnit tento stav se rozhodl David Crag, architekt a zakladatel Dublin Design Studia, který se svým týmem 66 lidí (včetně jednoho Čecha) uvedl na trh stylus Scriba.

Co vlastně Scriba je?

Ve zkratce se dá říct, že Scriba je nový typ stylusu, který toho umí víc, než byste od běžného stylusu čekali. Na první pohled vás pravděpodobně zaujme jeho tvar — vypadá úplně jinak než konkurence. Působí robustním dojmem, ale ve chvíli kdy jej vezmete do ruky, zjistíte, že je velmi lehký. Typické vlnovité zaoblení je zároveň i hlavním ovládacím prvkem. Stylus má haptickou odezvu — ve chvíli, kdy jej stiskem zapnete, jemně zavibruje a tato funkce je využita i v aplikacích.

Scriba vám totiž umožní kontrolovat sílu přítlaku tím, jak moc či málo tlačíte na zaoblenou část. Ve chvíli, kdy se snažíte tahem vytvořit čáru, Scriba zároveň kontroluje sílu, jakou palcem tlačíte na zaoblení a podle toho nastavuje tloušťku tahu. Ale nemusí to být pravidlem. Scriba je velmi univerzální v tom, jak se v aplikacích chová. Takže toto „přitlačení“ mohou vývojáři různých aplikací využít po svém. 

Velmi se mi líbí aplikace Scriba Slides, kde se stisknutím přesouváte na další slide prezentace a dvojím stisknutím zase zpět. Dokonce si můžete v aplikaci nastavit čas prezentace a Scriba vás před jeho uplynutím jemným zavibrováním upozorní, že se blíží konec vyměřené času. Stisknutí v aplikaci Zen Brush znamená „o krok zpět“ neboli smazání předchozího kroku — čáry. V aplikaci Scriba Photo zase můžete stisknutím vytvořit fotku — stylus tedy funguje něco jako dálkový ovladač spouště. Nově podporuje Scribu Drawing Desk, což je velmi populární aplikace pro iPad i iPhone.

Výhody a nevýhody

S velkými možnostmi trochu souvisí i jedna z bolestí tohoto stylusu. Jeho (ne)podpora závisí na vývojáři dané aplikace. Samozřejmě vždy funguje v módu klasického stylusu — můžete s ním ovládat dané dotykové zařízení, ale podpora přítlaku a další funkce závisí čistě na tom, jestli Scribu daná aplikace podporuje či ne. Aplikací, které v tuto chvíli se Scribou komunikují, je bohužel pouze několik. Pravdou ovšem je, že Scriba je na trhu někdy od listopadu 2017, což není zase tak dlouhá doba a podle výrobce jich bude rychle přibývat.

Velmi mě překvapila doba výdrže. Scriba má svůj akumulátor, který se nabíjí přes mikro USB port (odšroubuje se víčko na horní straně). Přestože mám Scribu několik týdnů a pár večerů už jsem kreslením strávil, zatím jsem dobíjet nemusel. Papírově by měla baterie vydržet 200 hodin provozu a 6 měsíců ve stand-by režimu. Myslím, že to nebude daleko od pravdy.

Kde Scribu využijete?

Stylus Scriba se dá bez problémů využít na jakémkoli dotykovém zařízení, ale pokud chcete využít jeho možností, je nutné aby jej podporoval vývojář aplikace — zatím existují aplikace pouze pro iOS (Aktualizováno 10/10/2018: Scriba je nyní podporována i na systému Android.). Ještě donedávna by se dalo říct, že pro majitelé iPadů je to jediný způsob jak pracovat se stylusem, který umí kontrolovat sílu přítlaku — před několika dny však Apple představil nový iPad (2018), který podporuje Apple Pencil a její podpora tak již není limitována výhradně na iPad Pro. Na druhou stranu Scriba toho nabízí více (haptická odezva, stisknutí tlačítka) za podstatně nižší cenu.

Pokud na iPadu rádi kreslíte, je Scriba určitě něco, co byste měli zvážit — oproti čínským stylusům opravdu můžete regulovat sílu tahu a kreslení tak nabývá úplně nový rozměr. Zároveň možnosti využití jako dálkového ovladače jsou velmi zajímavé a sám jsem zvědavý, kam tuhle možnost ještě vývojáři posunou — docela by se mi líbilo využití síly stlačení stylusu v nějaké hře. Uvidíme, budoucnost ukáže.

V tuto chvíli se dá Scriba objednat za 65 EUR (cca 1600 Kč) přímo od výrobce z Irska nebo z německého Amazonu.

Zdroj a foto: getscriba.com