Článek

Soutěž Mistr křišťálu je ve finále. Představujeme nejlepší práce 13. ročníku

Finálová díla 13. ročníku soutěže jsou na světě! Jaké dílo bude to vítězné? Která z autorek získá titul Mistr křišťálu?  Celkem 5 finalistek prošlo do užšího kola soutěže, jejíž letošní téma zní: Jsem z Křišťálového údolí. Přiblížíme vám jednotlivá finálová díla Mistra křišťálu 2020 – soutěže, kterou pořádá společnost PRECIOSA ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Českou sklářskou společností.

Kraj Křišťálového údolí

Klára Kiesewetterová, studentka SUPŠS Železný Brod.

Šperk symbolizuje oblast na mapě, do které Křišťálové údolí zasahuje, a to je především Frýdlantský výběžek. Pro primárně navržený náhrdelník Klára zvolila skleněné perličky v odstínech zelené a modré. Jejich kombinací vytvořila dvě barevné varianty. Soutěžní design navíc rozpracovala do varianty jednoduché brože, která je vhodná i pro hobby set.

Pro kolekci Klára připravila nejen grafiku, ale i návrh balení hotového výrobku. Hobby set doplnila postupem výroby.

Jsem ze země křišťálu

Alexandra Macková, studentka SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou.

Také Alexandru inspiroval Liberecký kraj, v němž žijeme a ve kterém se nachází Křišťálové údolí. Inspiraci ale nacházela v konkrétních symbolech typických pro zdejší kraj jako je Ještěd, Jablonecká přehrada, Jizerské hory atp. Nakonec pro brož zvolila tvar kraje samotného a dvě barvy: zelenou za jabloneckou přírodu a bílou za Bílé tygry a zasněžené sjezdovky.

Jako další možnou variantou prstenu využila přihrádkovou techniku v kombinaci s čípky.

Perličková korunka Crystallis a Convallis

Veronika Kolářová, studentka SUPŠS Železný Brod.

Veroniku při navrhování designu pro téma soutěže inspirovala především příroda, bujné lesy, tajemství kouzelných zákoutí Křišťálového údolí. To vše tvoří jakési samostatné království proslulé svou kouzelností, čistotou a určitým tajemstvím. „Všechna království, nejen ta přírodní, potřebují svůj vlastní a osobitý klenot inspirovaný právě krásou přírodního bohatství,“ doplňuje Veronika.

Pro perličkovou korunku, která svým tvarem symbolizuje samotné údolí, Veronika zvolila originální název spojením dvou latinských slov: crystallo (křišťál) a convallis (údolí).

MY.

Nikola Kolářová, studentka SUPŠS Železný Brod.

Co spojuje skláře z Křišťálového údolí? Takovou otázku si položila další finalistka Nikola Kolářová.
„Nás skláře spojují především tři věci: Láska k řemeslu, Sklo a Kraj,“ vysvětluje Nikola. Právě ty se rozhodla ztvárnit do soutěžního návrhu. Jednoduchou stylizací vznikla brož z rokajlových perliček. Návrh navíc umocňuje fakt či zajímavost, že i tvar Libereckého kraje připomíná obrácené nepravidelné srdce.

Brož je tvořena vrstvami z rokajlu, které svým rozložením symbolizují okresy Libereckého kraje. Barevnost pak odpovídá barvám chladnoucí skloviny; od rudě červené po jemně žlutou.

Alchemy

Klára Mikešová, absolventka TUL a ČVUT

Křišťálové údolí nám nabízí nepřeberné množství barev a tvarů perliček. Každý rok zde sklárnami proteče celé moře různorodých korálků. Právě dost na to, aby si každý z nás mohl vybrat ten svůj.
Klára popisuje kouzlo alchymistické šperkařské dílny, kterou může mít každý z nás. „Tak jako kdysi na dvoře císaře Rudolfa II. vznikaly smícháváním různých látek podivuhodné elixíry, v naší alchymistické dílně vzniknou opatrným mícháním korálků nádherné šperky. Náhodné. Originální. Nové.“

Je to jednoduché, časově a manuálně nenáročné. „Komu by se v dnešní uspěchané době chtělo navlíkat korálek po korálku? Stačí si vybrat mix barev a jednoduše jej vsypat do připravené trubice. Každý z nás se může v okamžiku stát alchymistou a vytvořit svůj elixír,“ říká Klára.

Každý kus je originál.

Společné foto finalistek:

Zdroj a foto: masterofcrystal.com