„Poušť není jen nehostinná pustina.” Prohlásil během své přednášky mladý německý designér Markus Kayser. „Ve svém projektu jsem se snažil využít tři potenciály, které poušť nabízí. Prostor – nepřeberné množství, materiál – nezměrné písečné zásoby a energii – silné sluneční záření.”
Markus Kayser pochází z německého Hanoveru. Design studoval v Londýně, nejprve na Metropolitan University. Magisterské studium pak zakončil na Royal College of Art. Vlastní studio založil v roce 2011 a letos byl se svým projektem Solar Sinter nominovaný do soutěže The Designs of the Year 2012!
Zdroj: www.markuskayser.com
Projekt, kterému říká Solar Sinter, začal vznikat během srpna 2010. „Energie slunečního záření taví do písku jednoduché tvary.” Jde vlastně o prototyp 3D tiskárny. Zaostřený sluneční paprsek kreslí vrstvy objektu do písečného zásobníku. Postupným natavováním vrstev na sebe pak objekt získává třetí rozměr.
Na otázku, do jaké míry cyklus projektu (jeho výroba, použití a likvidace) ovlivňuje naše životní prostředí, odpovídá vyhýbavě : „Nesnažil jsem se vytvořit proces s nulovou stopou. Šlo mi o využití zdánlivě nevyužitelného a myslím, že jsem ukázal směr, kterým můžeme jít.“
Zdroj: www.markuskayser.com
Budoucnost projektu tkví v uplatnění technologie. Markus již nyní spolupracuje s firmou, která jeho výrobky využívá v reklamní kampani. „Ale ozývali se mi i zájemci o využití technologie v kosmu, kde je sluneční paprsek ještě silnější.“ S trochou ironie ukazuje fotografie natavených mimozemských povrchů. „Jsou to stále počátky, objekty z těchto materiálů jsou nestabilní a brzo praskají. Mě by více zajímalo zapojení lokální komunity, ta může využít potenciál pouště nejvíc. Třeba k tvorbě odolných obydlí.“
Zdroj: www.markuskayser.com
Autor článku:
Josef Trojan, Eindhoven
Přednáška Markuse Kaysera proběhla 16.5.2012 v cyklu „The White lady’s lecture”, spoluorganizovaném Premsela.org a Design Academy Eindhoven.
Design portal
https://www.designportal.cz/produktovy_design/tisk-slunecnim-paprskem.html
16.06.12