Článek

Toscani a esa světového designu se sjeli do Bratislavy na konfereci By Design. Jaká byla?

O víkendu se v Bratislavě konal třetí ročník konference By Design. K dispozici bylo přes 300 lístků a velmi rychle se po nich zaprášilo – vyprodáno bylo už dva měsíce před začátkem konference, což je asi sen všech pořadatelů konferencí. A že se s nimi v poslední době roztrhl pytel. Organizátoři – bratislavské studio Milk Design Directors a BCK_SPC vše vsadilo na dvě karty – na konferenci zvou známá jména a spoléhají na doporučení těch, kteří navštívili předchozí dva ročníky – měli byste vidět ten les rukou, když se moderátor zeptal, kdo byl na předchozích ročnících. Tato strategie se vyplácí a letos, jak už jsem uvedl, bylo v Divadle Aréna opět plno.

by-design-2016-01

Parádní místo a bezvadná organizace

Místo bylo vybráno skvěle a jediné, co trochu chybělo bylo více laviček venku před divadlem, ale to vyřešil hezky sestřižený anglický trávník. Na konferenci se dalo z města dojít po svých po minulý týden otevřeném Starém Mostě, kde ještě nejezdí ani tramvaje a sám o sobě stojí za návštěvu. Přálo i počasí, takže v kafí brejku po každé druhé přednášce se dalo na sluníčku nabrat do plic trochu čerstvého vzduchu od Dunaje.

Organizace konference byla bezvadná a to zejména v tom smyslu, že byla téměř neviditelná. Při vstupu jste ukázali QR kód, dostali růžovou pásku a víc jste na organizátory nenarazily, což je známka, že všechno klapalo, jak mělo. Výjimku potvrzující pravidlo si odbyl technik zvuku, kterého možná čekala bezesná noc. Při přednášce Oliviera Toscaniho, se v reproduktorech ozvalo několik prasknutí. Oliviero se otočil do backstage a neomylně ukázal prstem na jednoho z techniků a zahřímal „IT’S YOU!“. Každopádně toto byl spíše humorný moment, o které při přednášce tohoto velikána nebyla nouze.

by-design-2016-02

Tobias van Schneider

Nicméně pojďme hezky popořadě. Tobias van Schneider byl přednášející, na kterého se, alespoň podle ankety, návštěvníci těšili nejvíce a musím říct, že právem. Tobias nezklamal. Přiznám se, že jsem sám moc netušil, co se skrývá za brandem dlouhého plnovousu tohoto původem rakouského designéra, ale musím uznat, že jeho přednáška patřila k nejlepším. Mluvil o “bokovkách”, projektech, které nejsou nějak zvlášť promyšlené s propracovaným monetizačním modelem.

Projekty, které Tobias dělá pro radost se snaží být jednoduché a zábavné – keep it simple and stupid (KISS). Ukázal několik příkladů projektů, z nichž některé nakonec i vydělávají a sdílel několik pravidel, které se snaží držet při tvorbě těchto vedlejšáků. Je vidět, že Tobias má v hlavě jasno a to ať už mluví o tom na čem dělá, proč bydlí v New Yorku, jakým způsobem pracuje nebo proč nemá kamarády :)

by-design-2016-03

Astrid Stavro

Designérka Astrid Stavro je původně z Terstu a nyní žije a tvoří na Malorce, kde má svoje studio Atlas a více klidu na práci i na rodinu, než měla v Barceloně. Po studiích v Londýně udělala chybu, kdy vzala práci kvůli penězům a poučila se z toho. Od té doby dělá projekty srdcem a je to poznat.

Chtěla jich představit víc, než se vejde do jedné přednášky a přestože se jednalo o krásné věci, bylo jich tolik, že na každý obrázek byly asi dvě sekundy. Jestli někdo počítal, za jak dlouho na konferenci o designu zazní věta “Design can change the world” mohl si udělat první čárku do notýsku hned u druhé přednášky dne.

by-design-2016-04

Peter Biľak

Jediným přednášejícím ze Slovenska byl Peter Biľak, mluvil anglicky, aby netrhal partu a měl asi nejkratší přednášku ze všech. Co se týče angličtiny, tak všem přednášejícím bylo dobře rozumět a Oliviero Toscani navíc kouzelně prokládal svoji řeč italskými slovíčky. Kdo nerozuměl, mohl si vzít sluchátka s překladem, ale myslím, že toho moc návštěvníků nevyužilo. Peter Biľak představil svůj projekt – magazín Works That Work a jeho unikátní způsob distribuce.

Věděli jste, že v klasickém distribučním modelu se k vydavateli dostane pouze 19 procent ceny časopisu? Mimo jiné Peter řekl, že příliš mnoho zdrojů limituje kreativitu. Oliviero Toscany o pár hodin později potom řekl něco podobného a prásknutím zavřel otevřený počítač.

by-design-2016-05

Mat Heinl

CEO Moving Brands, brazilec s německým pasem, Mat Heinl, mluvil především o rebrandu společnosti HP. Po osmi letech se jejich logo právě před několika dny dostalo na první produkt a podle Mata to něco vypovídá o tom, o jak dynamickou firmu se jedná.

Mimochodem v případě HP se jedná o redesign loga, který ušetří peníze – dostat staré logo na produkt vyžadovalo 3 dolary, u nového jsou to řádově centy. Při množství produktů jaké má HP už se jedná o  zajímavou částku. Jo a dávejte si pozor na Fame, Money and Power – tři aspekty, které spolehlivě zabíjí dobrý design. Dobré nápady zabíjí i brainstormingy a Oliviero Toscani dodává, že si na podobných meetincích pečlivě dělá poznámky, aby pak mohl udělat přesný opak.

by-design-2016-06

Malika Favre

Malika Favre je neuvěřitelně talentovanou ilustrátorkou. Ve své přednášce představovala ukázky své práce, rozdělené do škatulek podle typu inspirace. Neříkám, že mi tato přednáška dala nějaké nové know how, ale byla to velmi příjemná hodinka koukání na krásné, opravdu krásné, ilustrace s komentářem autorky v angličtině se slušivým francouzským přízvukem. Největší ohlas v publiku vzbuzovala její díla spojená se sexem, ale v každé její práci je zejména cítit čistota a skvělý nápad, který krásně funguje i jako animace.

by-design-2016-07

Michael Wolff

Peter Biľak se vrátil na pódium, aby udělal živý rozhovor s Michaelem Wolffem – designérem, který stojí za celou řadou veleúspěšných brandů a byl také jediným v publiku, který zvedl ruku, když Oliviero Toscani řekl “Nevěřte nikomu pod sedmdesát. Zvedněte ruku, kdo máte víc než sedmdesát a ostatní mohou odejít”. Rozhovor byl ztracených příležitostech, odpovědnosti a také o tom, že Michal nepracuje s klienty, ale s lidmi. Malá změna ve vnímání protistrany, která mění celý proces.

by-design-2016-08

Oliviero Toscani

Následovala přednáška Oliviera Toscaniho, několikrát jsem ho už zmiňoval a tak jen krátce. Toscani byl přesně takový jako si ho asi představujete, charismatický, temperamentní a nespoutaný. Je zážitek se setkat s osobností, kterému na nadšení do života a práce nic neubral věk ani zdravotní problémy. Představil svoji knihu – projel ji od začátku do konce a vypíchnul nejzajímavější kousky, které okomentoval. Došlo i na obrázek exkrementu (ne naposled na této konferenci), který doprovodil slovy “Only stupid people see beauty in beautiful things”.

Oliviero nefotí přírodu, protože ta se nás snaží zabít. Snaží se být celý život volný a nikdy nepracuje se stejnými lidmi. Prakticky co věta, to hláška hodná zaznamenání, za což si vysloužil asi nejdelší potlesk ze všech přednášejících a ten ho doprovázel i na odchodu ze sálu.

by-design-2016-09

Natasha Jen

Natasha Jen z Pentagramu představila práce, které z různých důvodů nebyly realizované – nelíbily se klientovi, muselo se změnit jméno firmy anebo třeba proto, že šéfa firmy zavřeli kvůli korupci. Podle jejích slov se 90 procent práce, kterou ve studiu dělají nakonec nerealizuje – děsivé číslo.

by-design-2016-10

Erik Kessels

Jako posledního přednášejícího vybrali pořadatelé Erika Kesselse, což byla výborná volba. Erikova přednáška byla asi nejvtipnější ze všech – představil několik svých projektů a ke každému z nich měl vtipnou ukázku realizace nebo historku. Během jeho přednášky se na plátně objevilo více genitálií než u Oliviera Toscaniho a to už je co říct. Publikum se velmi dobře bavilo a o to v poslední přednášce šlo asi primárně.

by-design-2016-11

Skvělá dramaturgie

Po Erikově přednášce následovala party, ze které jsem musel rychle prchnout na vlak. Celkově považuji den na konferenci By Design za velmi dobře strávený čas, který mě nabil novými informacemi a především inspirací. Znovu musím pochválit dramaturgii konference a velmi dobře vybrané řečníky. Pořadatelům velké díky a klobouk dolů za skvěle odvedenou práci. Za rok zas, ať ten les rukou recidivujících návštěvníků ještě zhoustne.

Foto: Everbay Co. pre By Design 2016