Článek

Unikátní série pokračuje

Alfons MuchaUnikátní série pokračuje

Alfons Mucha je bezesporu první, český grafický designér. Téměř přes noc se stal slavným díky divadelnímu plakátu Gismonda (1897), který byl vytvořený na objednávku Sarah Bernhardt. Pro ni a pro divadlo Renesance v Paříži pak tvořil ještě několik let. Originální styl, který dnes zná opravdu každý „ovládl“ Paříž, Francii. Mucha na zákázku vytvářel obaly čokolád, sušenek, cigaret, jídelní lístky, pohlednice, etikety na lahve, apod. Podle jeho zobrazených žen se oblékaly a česaly ženy celé Paříže, nechávali si zhotovovat i šperky. Mucha je i autorem první známky a bankovek samostatné Československé republiky.

Alfons Mucha

Dnes je dílo Alfonse Muchy nedílnou součástí reklamního průmyslu. Mucha je dodnes skvělá „značka“ a tak se stále prodávají s úspěchem kalendáře s jeho obrazy, reklamní předměty, puzzle, motivy zdobí etikety lahví vín apod.
Před nedávnem se Mucha dostal i do TV se svým největším dílem, které vytvořil – Slovanská epopej (cyklus 20 obrazů, vytvořených v letech 1910 až 1928 ).

Alfons Mucha

Toto dílo Mucha věnoval Praze. Dodnes je však vystavena v Moravském Krumlově, protože Praha ani po dvaceti letech nenašla, nepostavila, důstojný prostor pro toto unikátní dílo.
Mucha „s epopejí“ obohatil úspěšnou řadu spotů, agentury Leo Burnett, na Plzeňský Prazdroj inspirovanou příběhy významnch postav české historie a kultury (př. B. Smetana, E. Zátopek, E. Holub, J. Jungmann…). Za režií spotu stojí Vladimír Michálek a za kamerou Martin Štrba. Natáčení spotu probíhalo v interiérech zámku Zbiroh na Rokycansku, kde Mucha doopravdy žil a vytvořil Slovanskou epopej.

Alfons Mucha

Alfons Mucha

Alfons Mucha

Ve spotu vystupují kopie čtyř pláten z tohoto cyklu. Na kopiích pracoval tým filmových malířů pod vedením Martina Vačkáře. „Kopie vznikly unikátní metodou používanou v případě, že je nutné vytvořit velmi autentickou kopii, která i zblízka vypadá věrohodně. Původní obraz se vyfotografuje, vytiskne na plátno a pak je nutné jej pečlivě domalovat ručně,“ popsal práci Martin Vačkář. „Tisk je možné provést na plastovou imitaci plátna, což zachová celkem dobře věrnost barev, ale plátno je pak lesklé. Mucha však plátna maloval temperou, přidával do ní navíc i vaječný žloutek a výsledný povrch byl pak matný,“ dále uvedl.

Alfons Mucha

Alfons Mucha

Alfons Mucha

Na těchto čtyřech plátnech (velké přibližně 5x5m) pracovali dva malíři intenzivně dva týdny. Kopie obrazů Štěpán Dušan Srbský a jeho korunovace, Mont Athos, Jiří z Poděbrad, král obojího lidu a Apoteóza z dějin Slovanstva je dnes možné vidět vystavené v plzeňském pivovaru.

Alfons Mucha se narodil 24.července 1860 a zemřel 14. července 1939.