Hodnocení čtenářů
( hlasů)Město Úštěk je tvořeno malým historickým jádrem s mnoha zachovalými pozdně gotickými měšťanskými domy. Právě štíty tří nejstarších domů se staly inspirací pro Evu Vopelkovou a Petru Kalouskovou ze studia Svéráz při tvorbě nového loga a vizuálního stylu.
Součástí vizuálního stylu je i písmo Struna Úštěk od písmolijny SudeType. Obsahuje navíc i znaky štítů domů, lze je tak snadno použít v rámci editace textu. Kromě loga města vznikly i návrhy logotypů městských organizací. Autorky pamatovali i na okolí města, které obklopuje krásná krajina s několika rezervacemi. V novém vizuálním stylu tak najdete jezero Chmelař či kemp. Eva Vopelková je mimo jiné autorkou loga i nedalekých Litoměřic.
„S novým konceptem vizuální identity našeho města jsme moc spokojeni. Líbí se nám, že logo je hravé, má velkou variabilitu a přesto je jednoznačné. Dle nás odvedlo grafické studio Svéráz skvělou práci, a to především díky jejich preciznosti a díky faktu, že se dokázali na naše město výborně napojit a načerpat z něj inspiraci. Naše nová identita podtrhuje tradici a předává ji moderně a svěže.“
Nikola Horáčková, vedoucí odboru cestovního ruchu
Logo
Explikace
Petra Kalousková a Eva Vopelková, Studio Svéráz
„Úštěk je malebné památkově chráněné město, které nabízí spoustu možností pro rekreaci. Jeho zachovalý historický ráz je často vyhledáván filmaři. Zadáním bylo řešit jak identitu města samotného, tak zohlednit propojení vizuální prezentace přilehlého jezera Chmelař.
Charakter středověkého města určují štítové domy, které jsou typické pro úštěcké náměstí a jeho přilehlé okolí. Štíty nejstarších tří domů na náměstí jsme použily jako symbol pro logo.
Na základě těchto tří prvků jsme navrhly otevřený systém pro tvorbu značek městských organizací. Dále jsme vytvořily sadu štítů, která je zanesena ve znakové sadě písma Struna Úštěk (autor písma Jiří Toman, SudeType). Uživatel tak může jednoduše pracovat se štíty při psaní běžného textu a vytvářet velice jednoduše a efektivně atraktivní propagační materiály a různá sdělení.
Vizuální styl dále používá štíty ve složitější, ilustrativní podobě. Z těchto štítů se skládají motivy s neomezeným množstvím variant, které díky propracovanosti ilustrace působí lidově s odkazem na tradici řemesel. V neposlední řadě lze štíty snadno rozpracovat do smajlíků, které nabízí možnost přívětivé interakce s lidmi. Všechny výše uvedené prvky jsou součástí uceleného konceptu, který je snadno použitelný, variabilní a otevřený pro potřeby budoucího rozpracování.“
Písmo:
- Struna Úštěk, Jiří Toman, SudeType
Ukázky vizuálního stylu
Zdroj a foto:studiosveraz.cz