Rozhovory

Václav Krejčí – design grafiky GUI

Václav KrejčíVáclav Krejčí – design grafiky GUI

Mladého grafického designera Václava Krejčího zná většina spíše pod přezdívkou Upír. Na jeho osobních stránkách najdete v těchto dnech, kromě portfolia, upoutávku na připravovanou knihu o GUI, které je autorem. Pojďme se s knihou, ale i s Upírem seznámit blíže…

Ahoj Vašku, můžeš na úvod říci něco o sobě a Tvojí práci?

Grafice se věnuju od střední školy. Studoval jsem sice programování, ale to mi nijak nevadilo. Naopak si myslím, že mě to dalo víc prostoru a času na tvorbu a přivedlo mě to k tomu, co mě teď zajímá nejvíc – tj. GUI (návrh grafických uživatelských rozhraní). Přeci jen to je trochu specifický obor a znalost programování se vždy hodí.

Po střední jsem se neúspěšně snažil dostat na grafický design na vysoké škole, takže jsem skončil v reklamní agentuře a grafickém studiu Artefakt. Když jsem se rok nato na vysokou školu dostal (Západočeská univerzita – Multimediální design), už jsem věděl, že to není nic pro mě. Po půl roce jsem skončil…

Nyní se už asi čtrnáct měsíců v kuse se věnuji od rána do večera knize, kterou jsem sice napsal a dokončil, ale její vydání je stále v nedohlednu. Jinak právě dokončuji GUI informačního systému pro nemocnice a několik dalších zakázek.

Václav Krejčí

Můžeš o knižce říct něco víc? O čem je? Proč by měla stát za vydání nebo přečtení?

Jasně. Kniha se jmenuje Adobe Photoshop: design grafiky GUI  a je to taková „bible“ o GUI. Můžu to říct bez nadsázky, protože žádná jiná kniha o tomto tématu neexistuje. Prozatím se tedy nemusím bát konkurence. :)

Kniha má třista plnobarevných stran formátu B5 a je rozdělena na dvě hlavní části. První je spíše teoretická, je tam hodně rad a ještě víc ukázkových obrázků. Druhá část je pak čistě praktická – tutoriály krok za krokem právě pro Photoshop.

Obsahuje snad (téměř) vše, co je k tvorbě GUI potřeba. Každý by měl být schopen po přečtení knihy navrhnout libovolné GUI. Ať už se bude jednat o design grafiky aplikace, mp3 přehrávače, CD prezentace, GPRS navigace, menu DVD přehrávače, stylových ikonek, www stránek, počítačové hry nebo třeba hospodského Jukeboxu.

Schválně píšu tvorbu GUI a ne tvorbu grafiky. Myslím, že pěknou grafiku už dnes zvládne udělat skoro každý a i knížek o tom je spousty. Proto jsem se soustředil na věci důležité při vývoji GUI, což není pouze grafika, ale především praktická použitelnost. S tím souvisí i další věci. Čtenář se dozví jak exportovat nejrůznější druhy grafiky, jak připravit správně data pro programátory, nebo i jak si jednoduchý prototyp aplikace sám naprogramovat. Snažil jsem se to pojmout jako ucelenou příručku, kdy na začátku člověk zjišťuje, co vlastně to GUI je, a na konci už dostává rady, jak sám uspět a stát se profesionálním GUI designérem.

Za přečtení stojí minimálně proto, že jde o ojedinělý kousek. Většina autorů knihu napíše, tu pak sazeči „nějak“ zalámou a pošlou do tiskárny. Já tohle všechno udělal sám, takže jsem každé stránce věnoval maximum péče – zhruba čtyři až šest hodin. Každá stránka je unikát, často obsahuje kresby a náčrtky. Navíc jsem se snažil, aby nikde v knize nebyl ani trocha zbytečného volného místa. Ani jedna stránka není bez obrázku. Dal jsem do toho hodně a jsem s tím spokojený. Myslím, že by mohla stát snad i za to vydání. :)

Václav Krejčí

Můžeš nám představit svoje nejlepší práce, ať už se týkají GUI nebo grafického designu?

Vzhledem k tomu, že jsem v grafice vyzkoušel snad úplně všechno, si na většinu prací už ani nevzpomínám (a samotného mě to štve). Proto nadhodím pár zajímavých zakázek z poslední doby.

Pro mě asi nejzajímavější je práce pro General Motors, konkrétně návrhy GUI ovladacích panelů do automobilů značek Hummer, Cadillac a SAAB. Spolupráce vypadá nadějně, proto doufám, že až si jednou nějaké podobné auto koupím, najdu tam svou grafiku.

Ostatní zakázky nesahají této ani po paty. Přesto by byla škoda je vynechat. Již zmiňovaný projekt – GUI systému pro nemocnice je zakázka neméně zajímavá. V tomto případě ale doufám, že s mou grafikou, respektive jejími uživateli do styku nepřijdu. :)

Z poslední doby si vzpomínám například na projekt Hlídání Zdarma pro Jablotron. Na stránkách je jednoduchá flashová hra, která mě celkem bavila.

Václav Krejčí

To myslím dostatečně dokládá Tvojí způsobilost. Co k vydání knihy chybí?

Peníze. Bohužel, původní verze počítala s dvěma sty stránek, kterých je teď ovšem třista. Původní rozpočet tudíž na knihu nestačí.

Mohlo by se ubrat sto stran nebo by mohla být na normálním ofsetovém papíře, ale přijde mi to jako vyhození několika měsíců práce do koše. Mohla by také stát 1000 Kč, ale to by si ji nikdo nekoupil.

Zkouším poslední variantu, pro mě nejpřijatelnější – sehnat sponzory, kteří by formou inzerce v knize dorovnali chybějící částku na tisk knihy, aby kniha mohla vyjít v co nejlepší kvalitě (tj. 300 plnobarevných stran na křídovém papíře s šitou vazbou a pevnou obálkou, to vše za konkurenceschopnou cenu). Situace je komplikovanější o to, že kniha už měla být několik týdnů na pultech. Věřím ale, že i tento článek pomůžu v mém hledání…

Václav Krejčí

Jaké jsou podle Tebe špičky v poměrně úzce specializovaném oboru GUI?

Myslím, že specializovaný obor to je jen na první pohled. Když se nad tím zamyslíš více, uvidíš GUI všude kolem sebe. A designéry také. Spíš bych řekl, že to je úplně stejně specializovaný obor jako třeba design logotypů nebo fontů. Jen se o tom méně píše.

K naprosté špičce v oboru patří například The Skin Factory, od kterých zná každý minimálně program Nero. Icon Facory mají zase na svědomí ikonky ve Windows. Neméně dobří jsou i rusové TurboMilk nebo nově vzniklí Made by Sofa.

Samostatně pracujících GUI designéru je pak nepočítaně. V čechách se o něco jako GUI design občas pokouší například Václav Vančura.

Václav Krejčí

Které grafické designéry, mimo Xychta, u nás a v zahraničí ještě uznáváš?

Líbí se mi spousta věcí, ale konkrétní lidi ti neřeknu. Sleduju design z té druhé strany – z pohledu normálního nezaujatého člověka (v rámci možností). Místo toho, abych viděl na stránkách designéra jeho práce, vidím práce už v praxi, a dohledat kdo to dělal je většinou nereálné.
Ano, mám knížky plné grafiky, kde to napsané je, ale nemám moc času to prohlížet. Ale jednou se k tomu určitě dostanu.

Sleduju jenom design oblečení, když si ho kupuju a i to je bída. :) Když otevřu skřín, koukají na mě cedulky Nixon, Osiris, Horsefeathers, Globe, Circa, DC, Quiksilver, Nugget… Takže ty dostávají plusový bod za design.

Václav Krejčí

Chceš něco říct na závěr?

Pro příště se budu snažit zapamatovat si nějaké ty designéry – ať si o mě nemyslí, že jsem ignorant.
 
A jinak? Budu rád, když se mi podaří dotáhnout knihu do konce a úspěšně ji vydat. No a když ne, alespoň nebudu mít tak velkou konkurenci.

Ať už chcete obsadit inzertní plochy v připravovaném bestselleru tuzemské designérské odborné literatury nebo vás zajímá obor GUI, navštivte stránky o knize Adobe Photoshop: design grafiky GUI od Václava Krejčího. Určitě je na co se těšit!

Jiří Sekera

https://www.designportal.cz/rozhovory/rozhovor-vaclav-krejci.html

27.09.07