-
Hodnocení redakce
Hodnocení čtenářů
( hlasů)Všeobecná fakultní nemocnice v Praze mění logo i vizuální styl. Jeho autory jsou interní grafici Igor Faltus a Andrea Nedbálková Braunová. Původní symbol, jehož autorem je doktor Eduard Cmunt, tak po 25 letech střídá kruh, který svými segmenty tvoří symbol kříže.
Nemocnice v Praze existuje již 229 let. Jejím zakladatelem byl císař Josef II. „Apolinář“. Je to jedna z nejdéle otevřených porodnic na světě. VFN v Praze má více než 40 klinik, ústavů a samostatných pracovišť. Patří mezi největších poskytovatele ambulantní péče v ČR a pracuje zde více než 6000 zaměstnanců.
„Jsme moderní nemocnicí světového formátu.“ Brandmanual VFN
Původní logo
K autorství původního loga, které vzniklo v roce 1994, se přihlásil pan doktor Eduard Cmunt, který jej navrhl a nechal graficky zpracovat. Dle vyjádření pana doktora byl obrys Hradčan, použitý v logu, vyjádřením důležitosti a jedinečnosti nemocnice.
V areálu nemocnice se lze setkat se dvěma verzemi loga. Níže vidíte starší podobu z 90. let:
Nové logo
Cesta k novému logu
Igor Faltus, Andrea Nedbálková Braunová, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
„Na základě pečlivé analýzy jsme vytvořili nové logo VFN. Vyjadřuje všechny důležité hodnoty, kterých si vážíme, a které se naše nemocnice snaží komunikovat jak Vám, našim kolegům, tak i pacientům a partnerům (Vize VFN: Jistota moderní medicíny. Přívětivá moderní nemocnice s dlouholetou tradicí. Jedinečná a komplexní péče nejvyšší úrovně. Učíme se od nejlepších a vychováváme nejlepší). Zároveň respektuje naši historii a svým tvarem a zpracováním odkazuje k tradičním hodnotám medicíny a lékařské péče.
Původní logo zachycovalo siluetu Hradčan. Nutno podotknout, že panorama Hradčan je vidět i z mnoha desítek jiných budov v centru hlavního města a Hradčany jsou zpodobněny téměř na každém suvenýru. K tomu ještě pravidla pro používání původního loga byla značně rozvolněná nebo úplně chyběla, stejně jako stylotvorné grafické prvky. Otevíral se tak prostor pro tvořivost všeho druhu, která měla za následek stylovou nejednotnost, zkrátka chaos.
Po důkladných rešerších i pokusu o redesign jsme začali ještě více zjednodušovat. Rozhodli jsme se opustit obrys Hradčan i hůl. Kříž, použitý poprvé v logu před 150 lety (humanitární organizací Červený kříž), jsme se rozhodli ponechat. Stejně jako modrou barvu, respektive dvě modré.
Symbolika, kterou jsme sledovali: KRUH (kruhový bod) odkazuje na umístění hlavního areálu nemocnice v centru města. Zároveň je nemocnice centrem špičkové medicíny, vědy a výzkumu. Kruhový bod také symbolizuje lokalizaci a řešení problému, který pacient má. Měkkost, zranitelnost lidského těla. V širším slova smyslu reprezentuje hodnoty VFN. Patří sem například spolupráce, loajalita, tradice atd. SEGMENTY KRUHU symbolizují mechanismus nebo způsob léčby – přístroj, lékaře, zkrátka komplexní péči. Dohromady překryvem vytvářejí KŘÍŽ, všeobecně vnímaný jako lékařský symbol.
První návrhy vypadaly následovně. Vycházeli jsme z proporcí původního loga, variovali kruhy, segmenty kruhu, pracovali s bílým prostorem. Hledali vhodnou typografii.
A tady je výsledek:
Screenshot z video sekvence ilustrující propojení grafických prvků loga a akcentující symboliku složeného tvaru (kříže):
Písmo Novecento Sans, které jsme vybrali pro logotyp, bylo navrženo současným polským designérem Janem Tonellatem. Konstrukce písma vychází z kruhu, takže se s logem výborně doplňuje. Širší proporce dodávají písmu výbornou čitelnost a moderní vzhled. Novecento je zároveň vhodným titulkovým písmem. Z českých písmolijen jsme přemýšleli o písmu Soleil od TypeTogether a chlebová písma byla ve hře Clara od Rostislava Vaňka a Comenia Sans od Tomáše Brousila. Jemné detaily i proporční řešení písem nás od každého z nich vrátilo zpět k písmu Novecento.
A chlebové písmo jsme z technických důvodů použitelnosti ve všech systémech nemocnice (intranet, lékařské zprávy, řídící dokumentace, informace pacientům, kterých se denně tisknou stovky z desítek počítačů) zvolili Segoe UI z rodiny písem operačního systému Microsoft Windows, na kterém funguje VFN i v Cloudu. Písmem pro běžný text nebo pro elektronickou komunikaci obecně je Segoe UI.“
Ukázky vizuálního stylu
Ukázky tiskovin
Zdroj a foto: vfn.cz, linkedin.com