Tento víkend se koná sedmý ročník konference pro webové profesionály WebExpo. Pořadatelé slibují 80 hodin přednášek, 40 hodin diskuzí a praktické workshopy. Konat se bude letos poprvé na více místech v centru Prahy a potěší i nižší vstupné než loni. Níže zkusím popsat pár důvodů, proč si myslím, že by grafici neměli WebExpo vynechat.
Na pěti místech v centru Prahy
Nejsem ostřílený návštevník konferencí a nebudu vám nalhávat, že znám všech 80 jmen, která najdete v programu. No nebudu vám nalhávat ani to, že jich znám polovinu. Možná čtvrtinu a to si ještě fandím. Ale stejně mám pocit, že na tom nějak extra nezáleží. Na posledním ročníku konference jsem si ověřil, že ani známé jméno není zárukou dobré přednášky a naopak, že náhodně navštívená přednáška pro mě do té doby neznámého vývojáře mi dala víc, než jsem čekal.
Tím, že je letos konference trochu „rozstrkaná“ po více místech v centru Prahy, jsou kladeny na návštěvníky trochu větší nároky, co se plánování týče. Plánování prostě bude nutné, protože to klasické přebíhání z přednášky na přednášku nebo „nakouknutí“ na jinou současně běžící přednášku, nebude vzhledem k vzdálenostem tak snadné jako loni.
Konference má opět tři hlavní témata: design, development a business. Z programu je vidět snaha pořadatelů o to, aby se jednotlivá témata moc nepřekrývala a návštěvníkům byl tak umožněn plynulý přechod z místa na místo. Je mi celkem sympatický i fakt, že se pořadatelé nesnaží držet jedno téma na jednom místě, ale například téma design bude během soboty zastoupeno jak ve Světozoru, Lucerně tak i Divadle Bez zábradlí.
Workshopy a přednášky
A teď k programu. Páteční den je vyhrazen workshopům. Z oblasti designu, nebo spíš UX designu zde najdete dva – Pragmatic UX, který vede Marko Dugonjić a Workshop uživatelského testování v UX laboratoři, který povede Jan Rudinský. Na oba je nutné se předem registrovat. Zajímavě vypadá i workshop týkající se copywritingu od Jana Ambrože.
Sobotní ráno začíná přednáškou Frederica Gaillarda. Představí tři příklady, jak vylepšit business použitím různých UX technik v designu produktů a služeb. Doufám, že bude co nejkonkrétnější. O nastavení týmů bude přednáška Sophie Freiermuth. Velmi zajímavé téma opět s potencionálem. Pokud bude velmi konkrétní, lze si z přednášky dost odnést. Přednáška, na které bych nechtěl chybět, je od Lukáše Pittera z 2FRESH. Ten bude povídat o tendrech. Podle popisu to spíše vypadá tak, že to bude o tom, jak se tendrům vyhnout. A to mi zní velmi dobře.
Ve stejnou dobu jako přednáška Lukáše probíhá přenáška Marko Dugonjiće o Typografii v responzivním webu, právě mám na toto téma rozečtenou knížku, kterou nedávno vydal Zoner Press a vypadá to, že to fakt nebude žádná sranda a slyšet to naživo by nebylo špatné. Zvlášť pokud bude tato přednáška překládaná do češtiny. Yonathan Dominitz slibuje ve své přednášce ukázky technik, jak řešit problémy kreativněji, tady mám trochu obavu o to, že to bude hodně obecné. Třeba se mýlím, na přednášku ale rozhodně zajdu.
Ve stejnou dobu jako přenáška Marka Prchala, který bude popisovat svoje zkušenosti z kampaně pro ANO, bude probíhat přednáška Marka Raida o výhodách použití formátu SVG. Ta druhá přednáška bude určitě užitečnější (a navíc hned po ni nastupuje Martin Kopta s tématem responsivní design nebo mobilní verze). První ale slibuje větší show, tak se uvidí podle nálady.
Sobotní večer pak vypadá na oddychovou 90 minutovku aneb pásmo vidálních videí, které sestavuje Adam Reinberger.
Vzhledem k tomu na čem poslední roky dělám, bude pro mě povinná přednáška Nika Page z České spořitelny o uživatelském rozhraní v bankovnictví. Jeho loňská přenáška byla vtipná a užitečná zároveň – bylo to v době, kdy v České spořitelně začínal, tak se docela těším na informace o tom, kam pokročil. O knihovnách návrhových vzorů bude povídat Wolf Brüning. Pokud je cílem ušetření času při tvoření různých manuálů, rád si poslechnu.
Zajímavých témat by se dalo určitě najít i víc a tak trochu spoléhám i na náhodu, že objevím něco, co jsem nečekal a ani bych nenaplánoval. Vědomí toho, že návštěvníci konfence budou mít za pár týdnů po skončení konference přístup ke všem přednáškám v online archivu mě trochu uklidňuje. Člověk si tak může dovolit i zariskovat a jít na něco, kde jen tuší, že by to mohlo být zajímavé.
Levněji než loni
A poslední věc jsem nezmínil a to je cena vstupenky. Ta se oproti loňsku snížila na 3500 Kč za oba dva dny (bylo by i levněji, ale na poslední chvíli je to holt o něco dražší). Je to narozdíl od loňska bez oběda, ale mám pocit, že to je asi to poslední, co by někomu v tom množství restaurací a kaváren v centru města vadilo.
Na WebExpo tedy mířím a přiznám se, že i s větším nadšením než loni. Co vy?
WebExpo
Již sedmým rokem patří WebExpo k největším akcím pro webové profesionály ve střední Evropě, která každoročně přitáhne do Prahy přes tisíc webových expertů, UX designerů a internetových marketérů.
Datum konání
12. 9.–14. 9. 2014
Místo konání
Kino Lucerna, Divadlo Bez Zábradlí, Kino Světozor, CEVRO Institut, Era Svět
Vstupné
3 500 Kč bez DPH
Zdroj textu a úvodního obrázku: webexpo.cz
Martin Kalda
https://www.designportal.cz/akce-vystavy/webexpo-konference-2014-grafik.html
08.09.14